16. srpna 2010 15:44, aktualizováno  22:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boeing se po zasáhu blesku rozlomil na tři části, jeden mrtvý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Trosky kolumbijského letounu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky kolumbijského letounu | foto: ČTK

SAN ANDRÉS Nejméně jeden člověk zemřel a 114 dalších utrpělo zranění při havárii letadla, které při přistávání na kolumbijském ostrově San Andrés zasáhl blesk.

CNN to řekl guvernér ostrova Pedro Gallardo. Letadlo typu Boeing 737-700 společnosti Aires se po zasáhu bleskem rozlomilo na tři části. Na palubě bylo 131 osob, z toho šest členů posádky.  "Je to zázrak, že mrtvý je jen jeden," dodává guvernér. Obětí nehody se stala 65letá žena, která utrpěla infarkt a zemřela při převozu do nemocnice. Pět dalších lidí má těžká zranění.

Mezi cestujícími byli i cizinci. Podle dosavadních zpráv jde o osm Američanů, čtyři Brazilce, dva Němce a pět Francouzů.

Policista, který byl v době neštěstí na objížďce poblíž čela přistávací dráhy, řekl, že slyšel ohlušující ránu a viděl, jak letadlo zasáhl blesk.

Trosky kolumbijského letounu

V době přistávacího manévru panovala v oblasti silná bouřka a podle pilota do stroje uhodil blesk asi 80 metrů před začátkem přistávací dráhy. Jen "zručnost pilota zabránila ve srážce letounu s letištěm", prohlásil velitel kolumbijského letectva v Karibiku plukovník David Barrero.

Zkoumáme části letadla a snažíme se určit, jaká poškození vznikla, a co konkrétně způsobilo nehodu," řekl zástupce ředitele kolumbijského leteckého úřadu Donald Tascón.

Zraněné odvážely do nemocnic nejen sanitky, ale i soukromé automobily či taxíky.

Během letu se prý vše zdálo být v pořádku
Pasažér Ricardo Ramírez pro místní média uvedl, že všechno se zdálo během letu normální, i když letadlo prolétávalo bouřkou a blížilo se k letišti. "Letadlo fungovalo perfektně, prakticky jsme už byli na zemi, všechno bylo pod kontrolou. Nehoda přišla zničehonic," vypověděl Ramírez.

"Byli jsme v pohodě, dokud nám neoznámili, že přistáváme. (...) Potom jsem ucítil náraz. Moje sedadlo bylo sraženo, ale zvládl jsem se sám odpoutat a dostal jsem ven i naše dvě dcery," uvedl cestující Heriberto Rúa, který letěl se svou ženou a pěti dětmi do San Andrés na dovolenou.

Zraněné odvážely do nemocnic nejen sanitky, ale i soukromé automobily či taxíky. Nemocnice oznámily, že všichni ranění jsou mimo nebezpečí.

Podle kolumbijských serverů rychlý zásah pohotovostních sil na ploše letiště zabránil možnému vzniku požáru trosek letadla.Trosky kolumbijského letounu

San Andrés se nachází v Karibském moři 190 kilometrů východně od břehů středoamerické Nikaraguy. Létají tam hlavně Latinoameričané a Kanaďané. Na ostrov pořádají zájezdy i české cestovní kanceláře, například EXIMtours.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz