Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Boj s džihádisty v Mali: Německo pošle vojáky, Stropnický navštívil Čechy

Evropa

  15:44
BERLÍN - Německý parlament ve čtvrtek velkou většinou hlasů schválil vyslání až 650 vojáků na sever Mali. Jejich hlavními úkoly v rámci mírové mise OSN bude průzkum či ostraha důležitých objektů, uvedla agentura DPA. Spolková vláda se po loňských teroristických útocích v Paříži rozhodla Francii pomoci v boji proti islámským radikálům, nasazení bundeswehru v Mali je tak součástí německého závazku.

Němečtí vojáci (ilustrační snímek). foto: Reuters

Pro návrh posílit vojenskou misi v Mali, který odsouhlasila počátkem ledna vláda, zvedlo ruku 502 poslanců, proti jich bylo 66 a šest se hlasování zdrželo.

KRIZE V MALI

Na severu Mali v roce 2012 povstali místní Tuarégové a spolu s Araby požadovali na ústřední maliské vládě ovládané černošským obyvatelstvem z jihu země nezávislost. Neklidu využili také islamisté napojení na al-Káidu, proti nimž však v roce 2013 zasáhla Francie. Loni separatisté s vládou v Bamaku uzavřeli mírovou dohodu, na jejíž dodržování dohlíží právě mírová mise OSN.

Hlavním cílem mírové mise MINUSMA je dohled na dodržování mírové dohody, kterou uzavřela ústřední vláda v Bamaku s povstalci ze severu. Rebelové během několikaletého boje usilovali o získání nezávislosti muslimského a tuarežského obyvatelstva.

V misi MINUSMA nyní v Mali podle zpravodajské televize n-tv slouží 12 německých vojáků, stávající mandát jich ale umožňuje vyslat až 150. Na jihu země působí v rámci mise také čeští vojáci. Loni v červnu Poslanecká sněmovna odsouhlasila, že česká armáda bude moci vyslat na sever země až 25 vojáků.

Misi MINUSMA hodnotí německá média jako nebezpečnou, od jejího začátku zahynulo v Mali přes 70 vojáků sil OSN.

Češi v Mali

České vojáky působící v Mali ve čtvrtek navštívil ministr obrany Martin Stropnický. V zemi mají Češi na starosti ochranu velitelství výcvikové mise Evropské unie (EUTM) a částečně i samotný výcvik. Od začátku roku jsou na severu afrického státu také první příslušníci českých speciálních sil.

Český nadporučík o Mali: Nestabilní je především sever země

Ministr si během své jednodenní návštěvy prohlédne velitelství výcvikové mise v hlavním městě Bamaku a setká se s jeho velitelem Wernerem Alblem. Český velitel jednotky Ondřej Marek mu poté popíše současnou situaci v Mali a činnost českých vojáků. V programu Stropnického je i návštěva výcvikového centra Koulikoro, kde působí čtyři čeští instruktoři. Za úkol mají zlepšit například taktiku maliských vojáků.

Celkem česká armáda do mise pod patronací Evropské unie vyslala téměř 40 vojáků. Většina z nich hlídá velitelství v hlavním městě na jihu země. I když je místní situace v posledních měsících relativně klidná, teroristé nedávno například napadli jeden z bamackých hotelů v centru města. Při útoku zemřelo přes 20 lidí.

Bamako, hlavní město Mali.
Patrola francouzských vojáků hlídkuje na předměstí Sevare, kde bylo údajně popraveno sedm lidí

Česká armáda se účastní i mise OSN (MINUSMA) na neklidném severovýchodě, kde se odehrávají boje s islámskými radikály. Celkem do ní vyšle 25 příslušníků 601. skupiny speciálních sil generála Moravce. Menší část je na místě od počátku ledna, zbytek dorazí v únoru. Působit v zemi budou až do října.

Podle armádního webu jsou české speciální síly v Mali „připraveny plnit úkoly plného spektra speciálních operací se zaměřením na vedení speciálního průzkumu a zpravodajské činnosti ve prospěch celkového úsilí velitele operace MINUSMA“. Spolupracovat mají podle dřívějšího vyjádření armády s nizozemskými kolegy.

Autor: