Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zvolení Trumpa rozpoutalo boj o symboly. Památky na Konfederaci jsou první obětí

Svět

  6:00
PRAHA - O odstranění sochy jižanského generála Roberta E. Leeho ve virginském městě Charlottesville, se vede již od května letošního roku soudní spor, stejně jako v několika dalších městech USA. Násilné protesty však celý proces urychlují. Podle amerikanisty Kryštofa Kozáka je jedním z důvodů k odstraňování pomníků Konfederace i zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Socha generála Leeho foto: Reuters

Rasové násilí v americkém Charlottesvillu, jehož bezprostřední příčinou byl spor kolem konfederačních symbolů, vyvolalo v USA spěšnou likvidaci památek odkazujících na éru jižanského rasismu a otrokářství.

Podle amerikanisty Kryštofa Kozáka je odstranění sochy generála Leeho součástí širších politických trendů a symbolických bojů. „Dnes jde o symbolický boj o dominantní interpretaci amerických dějin. Je ale dobré a důležité vnímat tento boj v kontextu současnosti,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Krutých bojů byli svědci obyvatelé Charlottesvill během nepokojů.

Podle Kozáka je trend odstraňování soch a památníků jižanské Konfederace do značné míry spojen se zvolením prezidenta Trumpa. „Je to právě ta jedna ze současných událostí, která vyvolala tento trend. Obzvláště v kontextu zvolení Donalda Trumpa se vytváří protitlak, proti hnutím bělošského extremismu,“ řekl Kozák.

Občanská válka je podle něj určitým traumatem v amerických dějinách, stejně jako otroctví a proto není překvapivé, že se k nim společnost nějakým způsobem vrací. „A následně ve světle současných událostí reinterpretuje,“ dodal amerikanista.

Odstraňování jižanských symbolů spojených s otrokářstvím se objevuje v posledních letech častěji než dříve. Podle Southern Poverty Law Center zůstává v USA na patnáct set podobných monumentů, jako je socha generála Leeho. Za poslední dva roky však bylo odstraněno celkem 20 památníků Konfederace a dalších čtrnáct návrhů na odstranění je podle deníku New York Times již v řešení.

Radikálové v Charlottesvillu
Extremista ve Virginii hajluje na protestech

První vlnu likvidace konfederačního odkazu přinesl před dvěma lety krvavý incident v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Teď se podle listu The Miami Herald situace opakuje. Ve floridském Gainesvillu v úterý četa dělníků odstranila sochu konfederačního vojáka, naložila ji na náklaďák a potichu odvezla.

Následovalo i město Baltimore, San Antornio, nebo severokarolinský Durham. Tam v úterý padla socha konfederačního vojáka a podle agentury AP lidé v okolí jásali.

Socha patří do muzea

Překvapivou reakci vyvolalo i prohlášení prapravnuka jižanského generála. Ten ve čtvrtek uvedl pro televizi CNN, že by socha měla putovat do muzea a nemělo by se kolem ní vyvolávat tolik nenávisti.

„Nakonec se někdo bude muset rozhodnout, a pokud se shodnou místní zákonodárci, tak budiž. Musíme ale být schopni vést tento rozhovor bez veškeré nenávisti a násilí. A pokud se rozhodnou sochu odstranit, tak je to fajn,“ sdělil Robert E. Lee V.

S doporučením Leeho V. souhlasí i amerikanista Kozák. „Konfederace je součástí amerických dějin. Ty pomníky všude po USA stojí již velmi dlouho, místní komunita na ně byla hrdá, ale v současnosti je muzeum docela dobrým řešením,“ uvedl Kozák.

Lidé protestující v Chatlottesville ve Virginii.

Události v Charlottesvillu přitáhly minulý týden zájem národních ale i světových médií. Na setkání „Unite the Right rally“ (shromáždění Sjednoťte pravici – pozn. Red.) se objevili zástupci hnutí Ku Klux Klan, neonacisté, či neokonfederalisté. Během dvoudenních protestů zapalovali pochodně, hajlovali a křičeli i antisemitská hesla. Následně do odpůrců shromáždění najel bělošský radikál s automobilem. Při útoku zemřela mladá dívka a dalších 19 lidí bylo zraněno.

Budeme odstraňovat i Washingtona?

Prezident Trump se ve čtvrtek odmítavě vyjádřil k odstraňování jižanských památníků z amerických měst.

„Smutné vidět historii a kulturu naší velké země jak je roztrhána s odstraněním našich krásných soch a památníků. Nemůžete změnit historii, ale můžete se z ní poučit. Robert E Lee, Stonewall Jackson - kdo je další, Washington, Jefferson? Tak hloupé! Také ta krása, která je braná z našich měst, vesnic a parků, bude velmi chybět a nikdy nebude srovnatelně nahrazena!,“ napsal prezident Trump na Twitter.

Trump sklidil kritiku poté, co neodsoudil neonacistická hnutí a nedistancoval se od podpory velekněze Ku Klux Klanu a dokonce jejich odpůrce označil za stejné viníky násilností v Charlottesvillu.

Svým úterním prohlášením, v němž prezident postavil na roveň bělošské rasisty a neonacisty provolávající nenávistná hesla a jejich odpůrce, vyvolal značnou vlnu nevole.

Republikáni i demokraté Trumpovi vyčítají, že svými slovy legitimizuje aktivity krajní pravice. Několik generálních ředitelů společností z různých odvětví rezignovalo na svá místa v prezidentově ekonomickém poradním týmu kvůli Trumpovu přístupu k rasovým násilnostem.

„Raději, než abych tlačil na byznysmeny z Průmyslové rady a Fóra pro strategii a politiku, ukončuji obě. Děkuji vám všem!“ napsal Trump. Prezident následně ve středu oba dva poradní sbory zrušil.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!