Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Boj za vilu na Petřinách pokračuje. Plán na záchranu se jmenuje památková ochrana

Česko

  5:05
PRAHA - Pozastavit odsouhlasenou demolici vily na pražských Petřinách může kromě chystané petice také návrh na to, aby se vila z roku 1939 stala chráněnou kulturní památkou. Možná klíčový dokument pro záchranu vily přistál v pondělí na podatelně ministerstva kultury.

Proti demolici vily už sousedé z okolí sepisují petici. foto: MAFRA

„Vilu považuji za hodnotnou a její demolici za ztrátu pro její architektonickou hodnotu a i z hlediska zachování kulturního dědictví. Tak to cítí i občané, kteří ve velkém počtu podepisují petici,“ uvedl pro server Lidovky.cz lékař Antonín Nechvátal, zastupitel na Praze 6 za Stranu zelených.

Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl...

Právě on adresoval ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) žádost, aby se z vily v ulici Na Petřinách 7 stala památkově chráněná nemovitost. V dopise, který má server Lidovky.cz k dispozici, také ministra kultury upozorňuje, že věc je potřeba řešit okamžitě, neboť na stavbu byl už vydán souhlas s demolicí a nyní se už jedná o tom, že na místě vyroste moderní bytový dům.

O záměru investora, který si projekt na místě vysnil, informoval server Lidovky.cz ZDE. Podnikatel a bývalý člen představenstva developerské společnosti Geosan Jiří Šalda plánuje, že na místě postaví dům o třinácti bytových jednotkách. Ke každému z bytů budou náležet dvě parkovací místa, která budou v prvním podzemním patře.

Neničit, neupravovat, nedemolovat

Co říká zákon o státní památkové péči

Prohlašování kulturních památek

  • (2) Ministerstvo kultury vyrozumí písemně vlastníka o podání návrhu na prohlášení jeho věci nebo stavby za kulturní památku nebo o tom, že hodlá jeho věc nebo stavbu prohlásit za kulturní památku z vlastního podnětu, a umožní mu k návrhu nebo podnětu se vyjádřit.
  • (3) Vlastník je povinen od doručení vyrozumění podle odstavce 2 až do rozhodnutí ministerstva kultury chránit svoji věc nebo stavbu před poškozením, zničením nebo odcizením a oznámit ministerstvu kultury každou zamýšlenou i uskutečněnou změnu jejího vlastnictví, správy nebo užívání.

Zastupitel Nechvátal se v dopise odvolává na zákon o státní památkové péči. Konkrétně sází na paragraf, podle kterého lze při zahájení řízení o možné památkové ochraně vydat jakési předběžné opatření. Až do konečného rozhodnutí ministerstva o tom, zdali věc dostane památkovou ochranu, či nikoli, nemůže vlastník s nemovitostí nakládat. A to i když už má - jako v tomto případě - povolení k demolici.

„Po dobu či v průběhu řízení by měl vlastník v zásadě počkat, jak řízení dopadne. V ideálním případě by objekt neměl během řízení ničit, upravovat nebo demolovat,“ potvrdila mluvčí rezortu kultury Simona Cigánková. K demolici by mohlo dojít podle jejích slov pouze v případě, že daný objekt prokazatelně ohrožuje životy osob, jejich zdraví či majetek. To však není případ petřinské vily.

Podnikatel a investor Šalda se ale k návrhu na památkovou ochranu nechtěl vyjadřovat, takovou informací prý zatím nedisponuje. Nicméně zahájení řízení ze strany ministerstva kultury by mu mohlo znesnadnit jeho záměr postavit na místě bytový dům. Dokonce případů, kdy podnět podá třetí osoba a vlastník s takovým návrhem nesouhlasí, přistává na ministerstvu valná většina.

„To je také důvod, proč ta řízení trvají poměrně dlouhou dobu. Vlastníci jako účastníci řízení žádají o přerušení za účelem doplnění podkladů, na což mají právo. Velmi často se musejí svolávat šetření na místě, pak se do nepravomocného rozhodnutí účastník řízení odvolá,“ popsala mechanismus řízení mluvčí Cigánková. Právě s ohledem na to lze dobu trvání celého rozhodování o památkové ochraně jen těžko předvídat.

Když Šalda v roce 2015 dům kupoval, provedl základní údržbu a úpravy včetně...
Podle architekta Zdeňka Lukeše je vila "zdařilým příkladem pozdního...

A důkladnou odbornou diskuzi věnují každému z návrhů i památkáři v rámci takzvané regionální komise, která poté následuje. „K vile Na Petřinách 7 nedisponujeme kromě základních dat odbornou dokumentací, protože se nejedná o kulturní památku ani o objekt v památkové zóně. Ale neušla pozornosti našich dokumentátorů,“ uvedla mluvčí památkářů Andrea Holasová. Objekt je sice neuspokojivý z hlediska technických či energetických parametrů. „Zákon nám ale za stávající situace pouze upozornit na hodnotu domu a doporučit dům zachovat,“ dodala.

„Alibistické vyjádření“

Odbor výstavby na Praze 6 vydal k demolici objektu řádné povolení právě kvůli chybějící památkové ochraně. Navíc majitel vily postupuje v souladu se zákonem. Závazné stanovisko nakonec vydala také odbor památkové péče na pražském magistrátu. Ačkoli se prý i podle jejich názoru jedná o vilu se „značně architektonickou hodnotou“, vznést námitky proti demolici nebylo možné.

  • „Konečné rozhodnutí týkající se demolic a výstavby patří odboru výstavby, který vykonává působnost státní správy a z naší pozice, tedy pozice samosprávy, je zcela neovlivnitelný. Předmětná vila nepožívá žádné zvláštní ochrany, ani památkové. Byť jde o velmi pěkný dům, není jakkoliv možné soukromému majiteli omezovat právo nakládat s jeho majetkem. Tedy pokud nepřekračuje meze stanovené mu zákony a ostatními předpisy. Navíc projekt, který soukromý investor představil, je zcela v souladu s platnými předpisy a vcelku zapadá do okolní bytové zástavby. Pokud se najdou nějaké zákonné prostředky, jak demolici vily zabránit, jistě je rada městské části uplatní,“ okomentoval demolici vily starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
  • LIDOVKY.CZ: Boj za vilu na Petřinách pokračuje. Demolici může zhatit památková ochrana

Jenže právě postoj odpovědných orgánů zastupitel Nechvátal kritizuje. „Postoj pražských památkářů překvapuje tím, že je žádoucí vilu zachovat, ale nic se pro to nekoná. Vyjádření pana starosty (Ondřeje) Koláře (TOP 09) je alibistické. Nejedná se jen o soukromé vlastnictví, ale i hodnoty, které jen překračují a o které se má městská část, město a stát starat,“ myslí si Nechvátal, který podobných návrhů už podal několik.

Funkcionalistická stavba se nachází v ulici Na Petřinách 7 a postavená byla v roce 1939. Jde o jednu z posledních původních vil, která stojí mezi řadou činžovních domů v lokalitě pražského Břevnova. Historik architektury Zdeněk Lukeš ji dokonce zařadil do svého průvodce s názvem Praha moderní. Podle jeho slov je vila dobrým příkladem meziválečné funkcionalistické architektury a nepochybně má hodnotu (více čtěte ZDE).

S tím ale nesouhlasí investor Šalda, který se prý po historii pídil, ale významnost objektu se mu nepotvrdila. „Projekt jsem připravoval se vší péčí déle než rok. Chci postavit něco, co bude jiné, co bude hezké, co se bude líbit i lidem v blízkém okolí a bude zapadat do tamní zástavby,“ popsal už dříve své plány pro server Lidovky.cz. Přiznal však, že jeho záměrem je mimo jiné i na projektu vydělat.

Vila s plochou střechou je z červených lícovek a soklem z hrubě otesaného...
Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.