Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Boje o moc v dynastii Kimů. V bezpečí není nikdo z mužské linie, tvrdí experti

Svět

  6:00aktualizováno  8:22
KUALA LUMPUR/PRAHA - Dynastie severokorejských vůdců jakoby vypadla ze seriálu Hra o Trůny. Posledním z těch, který odnesl boj o moc, byl nevlastní bratr Kim Čong-una Kim Čong-nam, který byl v pondělí otráven v Malajsii. Experti se shodují, že za vraždou je režim KLDR. V ohrožení ale mohou být i další členové rodiny, kteří by měli zájem svrhnout režim současného vůdce. I kdyby to byl pouze jeho pocit.

Kim-Jong-Nam foto: AP Photos/Shizuo Kambayashi, Wong Maye-E

Příběh vraždy na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru je jako z detektivky. Ženy, které podle tamní policie mohou být severokorejskými agentkami, prý zezadu přistoupily k nic netušícímu Korejci a podle jeho slov jej chytily za obličej. Nedlouho poté se mu udělalo nevolno a už při převozu do nemocnice zemřel. Podle některých zdrojů byl zabit pomocí otrávených jehel, podle jiných mu útočnice stříkly do obličeje nespecifikovanou jedovatou tekutinu.

Kvůli tajemné vraždě Kimova bratra zatkla Malajsie další dvě osoby

Nadále se čeká na zveřejnění výsledků pitvy, kterou měly úřady dokončit už ve středu večer. Po vměšování zaměstnanců severokorejské ambasády do vyšetřování je však možné, že nebudou zveřejněny nikdy. Malajsijská policie alespoň potvrdila, že mrtvým je Kim Čong-nam, s čímž souhlasili i představitelé jihokorejské rozvědky NIS. Za jisté také považují, že za vraždou stojí severokorejský režim.

„Objednal si vraždu Kim Čong-un? Téměř stoprocentně,“ řekl agentuře Bloomberg bývalý poradce amerického ministerstva obrany Van Jackson. „Žije v představě politiky rovnající se noční můře, kde je pokrevní linie nejsilnějším nárokem na legitimní vládu. Zbavit se přímých rivalů bere jako chladný, ale vychytralý krok,“ dodal Jackson.

Už v roce 2012 měl Kim Čong-un vydat trvalý příkaz, jímž pověřil své tajné služby, aby jej jeho rivala v boji o post lídra KLDR zbavil. Po prvním neúspěšném pokusu o atentát měl Kim Čong-nam podle poslance jihokorejského parlamentu Kim Bjung-kiho poslat dopis, v němž prý žádal: „Prosím, ušetři mě i mou rodinu. Nemáme kam jít, jediným únikem by byla sebevražda.“

Nestabilita či paranoia?

Za jeden z možných důvodů vraždy je podle agentury Bloomberg považován strach vůdce KLDR kvůli nestabilitě státu. Ten se zmítá v ekonomických problémech kvůli mezinárodní izolaci. Stále častěji se objevují zprávy o nespokojenosti elit s politikou jejich vůdce. Nutnost zbavit se vlastního bratra je proto viděna jako výstraha všem, kteří by měli zájem režim svrhnout.

Jihokorejští experti ale považují vraždu spíše za důsledek „paranoidní osobnosti“ Kim Čong-una než vykalkulované eliminace reálné politické hrozby. Nebezpečí proto může skýtat všem mužským členům dynastie Kimů, jež je nadále symbolem největšího kultu osobnosti v současném světě, který po dekády budovali Kim Čong-unův dědeček Kim Ir-sen i otec Kim Čong-il.

Kim-Jong-Nam
Kim-Jong-Nam

Nejstaršího Kim Čong-nama zplodil Kim Čong-il se svou druhou ženou, herečkou Song Hje-rim, do níž se tehdejší následník jako vášnivý fanoušek filmu zamiloval. Vždy nepříliš oblíbený a skrývaný potomek studoval v Moskvě a Ženevě a na svůj původ si užíval poměrně volného cestování po světě. Jeho otec s ním totiž neměl velké plány.

Režim na něj ale zanevřel úplně po roce 2001, kdy byl zadržen s rodinou při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem Dominikánské republiky. Tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland, byl vyhoštěn do Číny a událost se medializovala. Svou „trapností“ ale incident vrhl špatné světlo na KLDR. Tak to alespoň režim vnímal.

Poté Kim Čong-nam žil roky pod ochranou Číny v Pekingu a letovisku Macao. Tam měl trávit čas v casinech a v přítomnosti krásných žen. Plnil tím svou pověst povaleče a playboye, se třemi ženami měl šest dětí. Pouze čas od času se připomněl kritikou režimu svého bratra. Že nebude novým vůdcem, potvrdil pohřeb Kim Čong-ila, na kterém se vůbec neobjevil.

Zženštilý kytarista

Poslední přímý potomek Kim Čong-ila, prostřední syn Kim Čong-čul nikdy o politické záležitosti neprojevil zájem. Jeho otec jej vždy považoval za zženštilého. Kde nyní přebývá, není známo. Ví se o něm pouze to, že studoval ve Švýcarsku, je vášnivým kytaristou a fanouškem Erica Claptona a amerických basketbalistů podobně jako jeho bratr – vůdce.

Otevřeně kriticky se proti korejskému režimu vyjadřují i synové Kim Čong-nama. Jeden z nich, Kim Han-sol v ojedinělém interview pro finskou televizi označil svého strýce za „diktátora“, jak informoval web magazínu Time. Spolu se zbytkem rodiny je nyní držen v Macau, protože může být v ohrožení života, zaznělo v jihokorejském parlamentu.

Pondělní události v Kuala Lumpuru připomněly i osud strýce obou bratrů Čang Song-tcheka, manžela Kim Čong-ilovy sestry Kim Kjong-hui. Nebyl sice přímým potomkem, ale ve své době byl druhým nejmocnějším mužem režimu. Jenže v prosinci 2013 skončil na popravišti kvůli údajné zradě a korupci. Kolovaly dokonce neověřené příběhy o tom, že jej vůdce nechal roztrhat psy. Ve skutečnosti jsou však za důvod jeho smrti považovány příliš silné vazby na Čínu, jejímiž ekonomickými reformami se chtěl inspirovat.

Malajsie chce DNA příbuzných zavražděného bratra vůdce KLDR

Malajsie nevydá tělo bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud Severní Korea neposkytne vzorky DNA příbuzných. Informovaly o tom malajsijské úřady. Pchjongjang už o tělo Kim Čong-nama požádal. Bratr severokorejského vůdce byl zavražděn v pondělí na letišti v Kuala Lumpuru. Malajsijští lékaři se snaží osvětlit pondělní vraždu, kterou podle Soulu spáchali agenti najatí Severní Koreou. V pátek odebrali vzorky z těla mrtvého, aby určili toxickou látku použitou k vraždě.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...