Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Chceme trest smrti, protestoval dav islamistů proti propuštění Bibiové. Její manžel žádá o pomoc Británii i USA

Svět

  11:24
Islámábád - Pákistánská policie zadržela přes 150 lidí kvůli násilí při demonstracích, jimiž tento týden dav islamistů protestoval proti osvobozujícímu verdiktu nad křesťankou Asiou Bibiovou.

Rozhovor s médii. Lal Bibiová (uprostřed) v doprovodu příbuzných hovoří s novináři.

Bibiová byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku proroka Mohameda a ve středu ji nejvyšší soud zprostil viny. To ale vyvolalo několikadenní protesty, které skončily až poté, co vláda slíbila, že Bibiovou zatím z vězení nepropustí. Manžel Bibiové Ašik Masíh o víkendu požádal o pomoc Británii, USA a Kanadu, uvedl server BBC.

Policie podle agentury AP zadržela přes 150 lidí kvůli žhářství, vandalismu a násilí. Toho se podle úřadů dopustili při demonstracích za trest smrti pro Bibiovou. Účastníci protestů požadují i smrt tří soudců, kteří křesťanku osvobodili. Během tří dnů islamisté blokovali v Pákistánu i řadu silnic, včetně hlavních tras do metropole Islámábádu.

Za urážky Mohameda dostala trest smrti. Její advokát teď z Pákistánu ze strachu uprchl

Manžel Bibiové požádal nyní o pomoc Británii, Spojené státy a Kanadu. Právní zástupce Bibiové v obavách o život už z Pákistánu uprchl. Bibiové nabídlo několik zemí azyl, mimo jiné Francie či Španělsko. Žena ale zatím zůstává ve vězení. Jeden z místních duchovních, který v roce 2009 obvinil Bibiovou z rouhání, se ve čtvrtek obrátil na nejvyšší soud s žádostí, aby osvobozující verdikt zvrátil. Podle AP není pravděpodobné, že tak soud učiní, přezkoumání případů se ale často táhne roky.

03.listopadu 2018 v 18:13, příspěvek archivován: 04.listopadu 2018 v 11:33

Právník Saif Mulúk uvedl, že svou klientku ale může nadále zastupovat. Podle něj by Bibiová měla odjet do nějaké západní země. https://t.co/UIUuMMJ9Sc

Manžel Bibiové, který se v říjnu vrátil s dětmi z Británie, aby mohl ženu přivítat, o víkendu ve vzkazu na videu prohlásil, že se bojí o život rodiny. „Žádám premiérku Spojeného království (Theresu Mayovou), aby nám pomohla, a pokud to bude možné, aby nám poskytla svobodu,“ řekl Masíh. Stejnou žádost adresoval i představitelům Kanady a USA.

Pakt proti propuštění Bibiové

Masíh v dřívějším rozhovoru novinářům řekl, že je vystrašený z toho, že pákistánské úřady uzavřely dohodu s islamistickou stranou Tehríke Labajk (TLP), která protesty proti verdiktu rozpoutala. V rámci ujednání nebude smět Bibiová opustit zemi a vláda nebude bránit odpůrcům osvobozujícího verdiktu, aby rozsudek právně napadli.

Bibiová byla v roce 2010 odsouzena k absolutnímu trestu za urážku proroka Mohameda. Rodina Bibiové i její právníci tvrdí, že nikdy proroka Mohameda neurazila. Pákistánský nejvyšší soud ji ve středu zprostil viny s tím, že důkazní materiál byl vágní.

Aktivisté bojující za lidská práva kritizují udělování trestu smrti v Pákistánu i zákon o rouhání. Podle nich zákon zneužívají náboženští extremisté, ale i obyčejní Pákistánci k vyřizování osobních účtů.

Autor: