Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Bojíme se jít k volbám, hrozí nám smrtí, tvrdí obyvatelé v Doněcku

Svět

  11:39
DONĚCK - V Česku je to nudná, nepříliš dobře honorovaná funkce, na níž se hlásí často důchodci, kteří nemají co dělat. Tady na východě Ukrajiny je to ale jedna z nejnebezpečnějších prací, které můžete dělat. Členství ve volební komisi je tu totiž doslova o život. O život může být i samotná cesta do volební místnosti.

Ozbrojení separatisté střeží obsazenou budovu v Doněcku. foto: Reuters

Separatisté v Doněcké a Luhanské oblasti, kteří zde před dvěma týdny vyhlásili po "referendech" nezávislé republiky a od té doby s větším či menším úspěchem předstírají, že tu vládnou, chtějí totiž za každou cenu zabránit konání nedělního prvního kola ukrajinských prezidentských voleb.

Proto systematicky ničí zařízení volebních místností, před doněckým sídlem jejich "vlády", demonstrativně vysypali a zničili hromadu volebních uren, kterou se jim podařilo zabavit v jedné z doněckých volebních místností. A členům volebních komisí i voličům hrozí fyzickou likvidací, atentáty a zničením budov, kde se mají volby konat.

I ti, kteří chtějí volit, nevědí kam

"Můj otec nechce jít volit, ale moje matka ano. Jenže neví vůbec, kde by našla nějakou volební místnost a taky má samozřejmě i trochu strach," říká mi jeden student z Doněcku. V Doněcku, milionové metropoli stejnojmenné oblasti, sice najdete mnoho těch, kteří se voleb nechtějí zúčastnit proto, že neuznávají současnou vládu v Kyjevu.

Proruští radikálové v Doněcku.

Ale je tu i mnoho lidí, kteří by k volbám bez problémů přišli, kdyby je ovšem kyjevská vláda dokázala tady na východě země uspořádat.

Jenže policie tu téměř vůbec nefunguje a není jasné, jak velká část přinejmenším podporuje separatisty. Těch také nejsou žádné tisíce, spíše pár stovek a z nich jich jen část má nějaké zbraně. Jenže ve městě, kde panuje bezvládí, to k šíření atmosféry strachu stačí.

"Ano, měla bych být v jedné komisi," říká mi starší paní, která si z obav o svoji bezpečnost nepřeje být jmenována. "Chtěli bychom volby zahájit na našem obvyklém místě, ve škole, ale zatím vůbec nevíme, zda tam bude někdo, kdo nás ochrání, pokud přijedou ozbrojenci a nařídí nám, abychom zavřeli." říká. "Jsem strašně zklamaná z toho, jak se na nás Kyjev vykašlal a samozřejmě, že mám strach," dodává.

Nejdříve porážka separatistů, pak volby

Pokud se něco v příštích hodinách zásadně nezmění, prezidentské volby regulérně proběhnou jen v západní části Doněcké oblasti, kam už moc separatistů nesahá a kde alespoň nějak funguje policie a státní orgány a možná ještě na několika málo místech Luhanské oblasti.

Zbytek východu Ukrajiny si bude muset počkat na to, až ukrajinská armáda, vojska ministerstva vnitra a Národní garda několik tisíc separatistických ozbrojenců rozpráší a Ukrajina dostane oblast znovu pod kontrolu. "Slibují to už dva měsíce, pořád slyšíme, že protiteroristická operace přechází do závěrečné fáze. A pořád nic. Už se tomu jen směju," říká mi recepční v jednom zdejším hotelu. "Ale pořád doufám, že jednou budou mít pravdu a tenhle černý sen konečně skončí."

Autoři: