Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bojkot v Edenu. Přemlouvání nezabralo

Česko

Fotbalová liga se blíží – Soužití Slavie a Bohemians pod jednou střechou stále vyvolává velké vášně

FOTBALOVÁ LIGA ZAČÍNÁ JIŽ za 3 dny Důsledky přesunu Bohemians do slávistického Edenu pocítily oba kluby ještě před startem ligy: Bohemians i Slavia prodaly oproti loňsku jen zhruba třetinu permanentek.

PRAHA Bude to paradoxní situace. Fotbalisté Bohemians 1905 a Slavie vyběhnou v Edenu na trávník, ale jejich fanoušci budou v té chvíli sedět před velkoplošnou obrazovkou na druhém konci Prahy.

Tedy alespoň ti, kteří se nesmířili s tím, že se Bohemka kvůli nevyhovujícímu stadionu přestěhovalo do arény sousední Slavie. A naštvaných fanoušků mohou být tisíce.

„Snažíme se s nimi komunikovat, vyjasnit si to. Ale bohužel se nám to zatím moc nedaří,“ připouští mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Bylo jasné, že dřív nebo později půjdou slávisté na svůj vymodlený stadion v roli hostů, ale ironií osudu k tomu dojde hned v prvním kole. Tedy už tento pátek.

„Nedovedu si představit, že půjdu do Edenu jako host. To bych snad radši hrál i na Strahově,“ říká razantně Lukáš Vala, šéf slávistického kotle s přezdívkou Strašák.

Radikální odpor příznivců z obou táborů je důkazem, že největší problém na celé logistické operaci doutná v pozadí, nikoliv uvnitř samotného stadionu. Ten totiž prošel jen kosmetickými úpravami, kterých si stěží všimnete.

„Naším zájmem je, aby se nenarušila intaktnost stadionu, aby naši fanoušci neztratili pocit, že jsou tady doma,“ vysvětluje Zlámal.

Stavební úpravy skutečně nebyly potřeba. Bohemka totiž obsadí jednu ze dvou šaten pro hostující tým, v rohu stadionu si pronajala prostor pro fanshop a v Edenu bude trénovat jen den před zápasem.

Jedinou viditelnou změnou tak bude mobilní plot, který se bude z jedné tribuny za brankou přesouvat na druhou – podle toho, kdo bude zrovna v Edenu doma.

Žádné zelené sedačky. Eden zůstane dál červený. „Do konce podzimu bude naše přítomnost v Edenu poznat minimálně. Nechceme narušovat naše dobré vztahy se Slavií,“ říká šéf Bohemians Lukáš Přibyl.

Dobré vztahy s fanoušky už ale jeho klub přetrhal. Skalním příznivcům vadí, že prostředí moderního Edenu je na míle daleko avantgardní atmosféře kolem Bohemky.

Bojkot pátečního utkání podpořilo dokonce i Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), které před pěti lety vršovický klub zachránilo před krachem. „Snažíme se teď zachránit samotný Ďolíček,“ zmiňuje hlavní prioritu Jiří Hlinka z DFB.

Sám do Edenu v pátek také nepůjde. „Nikomu to nezakazujeme, ale vím, že mezi fanoušky jsou určitě stovky, kteří budou jezdit jen na venkovní zápasy,“ dodává Hlinka.

Rozčarování fanoušků se citelně projevilo nejvíce na prodeji permanentek. Například Bohemka jich loni prodala 3,5 tisíce, zatímco teď do Edenu zhruba jen tisíc.

„Předpokládáme, že si lidé budou kupovat lístky víc na jednotlivé zápasy, protože v Edenu nebude vzhledem ke kapacitě stadionu možnost je sehnat,“ přemýšlí Přibyl.

Nejvíce stěhováním trpí Slavia Ještě drastičtější propad zaznamenala Slavia. Ta zatím prodala jen kolem 1500 permanentek – loni to ve stejnou dobu bylo už 7 tisíc.

„Je to velký problém,“ připouští Zlámal. „Je to opravdu nešťastný rok. Sešlo se to všechno najednou – nevydařená sezona, a teď ještě tohle,“ lamentuje mluvčí Slavie.

Bohemians zase s jistou dávkou cynismu hrozí, že víc fanoušků bude místo do Edenu chodit dál do Ďolíčku na divizní B-tým.

„Rozdělil bych fanoušky na tři skupiny. První do Edenu přijde, druhá bude na protestní akci a třetí nedorazí, protože je na prázdninách. Věřím, že postupně bude ta první skupina největší,“ říká Přibyl.

První test přijde už v pátek.

***

DVA PODNÁJEMNÍCI V EDENU

Kvůli nevyhovujícím podmínkám v Ďolíčku budou od letošní sezony ve vršovickém Edenu hrát kromě Slavie i sousední Bohemians 1905. Fanoušci obou klubů se s tím dodnes nesmířili, ale nic jiného jim nezbývá – ironií osudu na sebe v Edenu narazí už v pátek. A domácí budou Bohemians.

Slavné stadiony, o které se také dělí dva kluby

Allianz Arena

Futuristický stadion září do dálky červenou barvou, jindy se zase zahalí do modré – podle toho, který tým je zrovna domácí. O Allianz Arenu se od roku 2005 dělí Bayern Mnichov a Mnichov 1860. Oba německé kluby vlastnily rovný díl stadionu, ale kvůli finančním potížím před čtyřmi lety Mnichov 1860 svůj podíl prodal Bayernu za 11 milionů eur.

Stadion Giuseppeho Meazzy

Legendární milánské aréně se podle čtvrti, kde stojí, říká jednoduše San Siro, ale oficiálně je pojmenovaná po jednom z nejlepších hráčů italské historie Giuseppem Meazzovi. San Siro vyrostlo v roce 1926 jako stadion pro AC Milán, od roku 1947 je ale na něm v podnájmu i městský rival Inter Milán.

Olympijský stadion v Římě

Snad jen milánské derby má v Itálii stejný náboj jako bitva dvou římských rivalů Lazia a AS Řím. Oba kluby se totiž dělí o Stadio Olympico, mohutný kotel s kapacitou 72 tisíc míst.

Olympijský stadion, který v roce 1990 hostil finále mistrovství světa, byl poprvé otevřen v roce 1937 jako velký projekt fašistického vůdce Benita Mussoliniho.

Lužniky

Největší stadion v Rusku vyrostl v roce 1956, má atletickou dráhu, umělý trávník a vlastní ho druholigový klub Torpedo Moskva. Arénu, která hostila předposlední finále Ligy mistrů, ale mnohem více proslavil druhý nájemník – Spartak Moskva. Právě při jeho pohárovém zápase v roce 1982 také došlo k tragédii, při které přišlo o život přes 300 fanoušků.

Maracaná

Slavný stadion v Brazílii proslul svou kapacitou – kdysi se do něj vměstnalo až 200 tisíc fanoušků. Své zápasy na něm hrají čtyři kluby z Rio de Janeira, Botafogo, Flamengo, Fluminense a Vasco da Gama. V současnosti je stadion uzavřený a prochází rekonstrukcí v souvislosti s mistrovstvím světa, které bude v roce 2014 Brazílie pořádat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!