Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bojovníci IS pronikají do Evropy mezi migranty, tvrdí libyjský politik

Svět

  11:40
TRIPOLIS - Zločinecké gangy ve Středomoří pašují do Evropy bojovníky Islámského státu - ukrývají je ve člunech mezi uprchlíky z Afriky, tvrdí poradce libyjské vlády Abdal Basit Harún, jehož v neděli citovala britská zpravodajská stanice BBC.

Iustrační foto. foto: Reuters

Úřady v Itálii a Egyptě již dříve varovaly, že radikálové by se mohli do Evropy dostat na lodích s migranty. Nicméně experti upozorňují, že je velice obtížné ověřit či vyhodnotit taková tvrzení.

Harún opírá své tvrzení o rozhovory s pašeráky ze severoafrických oblastí, kontrolovaných radikály. Tvrdí, že Islámský stát dovoluje majitelům lodí pokračovat v plavbách výměnou za polovinu jejich příjmů.

Radikál, nebo uprchlík?

Podle odhadu OSN se letos už 60 tisíc lidí pokusilo přeplout přes Středozemní moře. Jsou obavy, že při plavbě na přeplněných a chatrných člunech už více než 1800 lidí letos utonulo, což je dvacetkrát více oproti stejnému období loňského roku.

Odkud mají zbraně bojovníci Islámského státu?
„Útok se zdařil,“ telefonuje možná jedna z kurdských vojákyň.

Podle Harúna používá Islámský stát čluny „pro své lidi, které chce dostat do Evropy, protože policie v Evropě neumí rozlišit, kdo je z Islámského státu, kdo je normální uprchlík a kdo ne“. Tito radikálové podle něj často seděli odděleně od ostatních uprchlíků.

Většina končí v Itálii

Vůdce Islámského státu je po smrti, zabil ho letecký úder spojenců

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že loni se přes Středozemní moře do Evropy dostalo nejméně 218 tisíc lidí, z toho více než 140 tisíc skončilo v Itálii. Cestou zahynulo 3500 lidí, oproti přibližně šesti stovkám o rok dříve.

Začátkem roku unijní agentura pro ostrahu hranic Frontex varovala před možností, že se bojovníci z ciziny pokusí využít migračních tras k cestě do Evropy.

Egyptský velvyslanec v Británii podle BBC rovněž varoval před „čluny plnými teroristů“, pokud mezinárodní společenství nezasáhne, zatímco italská vláda vyjádřila obavy z infiltrace radikálů na uprchlické lodě, které označila za humanitární krizi.

Odpoutat pozornost od Libye

Avšak experti upozorňují, že obě země mají zájem na tom, aby ovlivnily mezinárodní reakci na krizi v Libyi, a že je obtížné ověřit jejich tvrzení.

„Egypt je velice rád zveličuje hrozbu Islámského státu v Libyi, protože se zoufale snaží dosáhnout mezinárodní intervence v této zemi,“ citovala BBC analytičku Alison Pargeterovou. 

Expert na terorismus a uprchlíky Christian Kaunert zase tvrdí, že riziko infiltrace radikálů na lodě s uprchlíky „je věrohodné - ale zda je to skutečně pravda je těžké posoudit“.

Islámský stát, který ovládá značnou část Iráku a Sýrie, je v posledních měsících aktivní i v Libyi, kde využívá boj o moc mezi soupeřícími skupinami po pádu režimu plukovníka Muammara Kaddáfího.

Autoři: ,