10. září 2012 12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prince Harryho zabijeme, máme plán, oznámil Taliban

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Princ Harry ukončil výcvik jako pilot bojové helikoptéry Apache. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Harry ukončil výcvik jako pilot bojové helikoptéry Apache. |

KÁBUL Bojovníci afghánského hnutí Taliban udělají maximum pro to, aby zabili britského prince Harryho. Princ minulý týden zahájil svou druhou bojovou misi v Afghánistánu jako pilot bojového vrtulníku. Podle mluvčí islamistů, už má Taliban připravený plán útoku.

Harry působí na hlavní britské základně Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand, která je považována za jednu z bašt Talibanu. Strávit zde má čtyři měsíce, během nichž by se měl účastnit bojových akcí proti povstalcům z řad Talibanu.

"Učiníme, co bude v našich silách, abychom připravili o život prince Harryho a další příslušníky britských sil působící na základně v Hílmandu," řekl mluvčí povstalců Zabiulláh Mudžáhid.

'Chceme ho zabít'
"Nebudeme se ho pokoušet unést, chceme ho zabít," zdůraznil v telefonickém rozhovoru mluvčí. Při svém prvním nasazení v letech 2007 až 2008 strávil Harry v provincii Hílmand deset týdnů. Ze země naváděl vojenská letadla na stanovené cíle.

Britské úřady tehdy Harryho misi tajily, a když byla v médiích prozrazena, byl princ předčasně stažen z bojové linie z obavy, aby jeho přítomnost neohrozila bezpečnost celé jednotky. Tentokrát Londýn o Harryho nasazení veřejně informoval.

Harry působí na hlavní britské základně Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand, která je považována za jednu z bašt Talibanu

Harry působí na hlavní britské základně Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand, která je považována za jednu z bašt Talibanu

Británie má v Mezinárodních silách pro podporu bezpečnosti Afghánistánu (ISAF) 9500 vojáků, což představuje druhý největší kontingent po Spojených státech. Od začátku konfliktu v roce 2001 ztratila Británie v Afghánistánu 425 vojáků. Stáhnout své bojové jednotky z afghánského území chce Londýn do konce roku 2014.

Lidovky.cz, ČTK
  • 15Diskuse