Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Z Česka odešel bojovník Islámského státu, roste i aktivita ruských a čínských špionů, píše BIS

Česko

  12:33
PRAHA - Vzrůstající aktivita čínských a ruských tajných služeb, klientelismus při veřejných zakázkách či radikalizace protimuslimských názorů, takové jsou hlavní trendy zachycené Bezpečnostní informační službou na domácí půdě. Vyplývá to ze závěrečné zprávy BIS za rok 2016.

V Česku žili podle BIS dva lidé, kteří se připojili k teroristům na Blízkém východě (ilustrační snímek). foto: Reuters

„Oproti roku 2015 v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR. V kontextu čínských aktivit se rok 2016 nesl ve znamení růstu intenzity a agresivity vlivových operací a nárůstu činnosti čínské špionáže na území ČR a proti českým zájmům a bezpečnosti,“ píše ve zprávě BIS v kapitole o aktivitě cizích zpravodajských služeb na našem území (celá zpráva zde).

Podle BIS představuje ruský diplomatický sbor v České republice největší semeniště agentů cizí mocnosti u nás, pokud se v tomto ohledu porovnají všechny zahraniční ambasády. Klíčovou aktivitou ruských tajných složek bylo narušování vztahů Česka k Evropské unii, NATO či Ukrajině. BIS si všímá i toho, jak čeští občané vyrážejí na citlivá místa východní Ukrajiny kontrolovaná proruskými separatisty. Výpravám Čechů často asistují i ruští zpravodajci, aniž by o tom kolikrát dotyční věděli.

Kybernetická špionáž

BIS ve spojení s ruskou aktivitou varuje před kybernetickými útoky, poukazuje především na ruskou kyberšpionážní kampaň s názvem APT28/Sofacy namířenou na českou diplomacii, vojenství i akademickou sféru. V poslední době se soustředila na krádeže osobních údajů a přihlašovacích údajů do informačních a komunikačních systémů.
Ukradená data se pak využívají třeba k dehonestaci určitých osob či států, k dezinformacím, případně k vydírání. Tato kampaň loni zasáhla i nejmenovanou českou vojenskou výzkumnou instituci

Současně vzrostl počet čínských zpravodajců, kteří do Česka pronikají v rámci oficiálních delegací Číny. Podle BIS se zvyšuje počet, intenzita a agresivita čínských zpravodajských operací mířících proti českým cílům, pomocnou ruku agentům z Říše středu často podávají i běžní Číňané žijící v tuzemsku. „Dominantním zájmem Číny a jejích zpravodajských služeb v ČR byla eliminace tibetské otázky a narušení česko-taiwanských vztahů,“ zjistila BIS.

V souvislosti s migračními proudy mířícími do Evropy poukazuje BIS na rostoucí radikalizaci názorů české veřejnosti, zpravodajci ji přičítají působení protiimigračního hnutí. Ačkoliv nejde o sjednocenou skupinu lidí, vliv nenávistných nálad je podle BIS zřejmý. Podle služby přitom vyostřená rétorika proti migrantům přinesla i pozitivní efekt. Stala se prý podnětem pro racionální veřejnou diskusi, do níž se zapojili politici, společenské autority a novináři. V důsledku to vedlo k jistému zklidnění napětí ve společnosti.

Uzavřená komunita vyznávající radikální islám je nepřátelská

BIS ale upozorňuje na hrozbu vyplývající z české islamofobie. Může se stát roznětkou radikalizace části muslimské komunity, která v Česku žije. Impulsem pro vyostření nálad mezi zdejšími muslimy se podle zpravodajců mohlo stát pálení koránu u brněnské mešity organizované Martinem Konvičkou či inscenovaná invaze bojovníků na Staroměstské náměstí, jíž rovněž inicioval Konvička. Muslimové ale zatím zachovávají klid. „Tyto akce nevyvolaly žádnou negativní reakci muslimské komunity,“ uvádí BIS.

Zpravodajci rovněž zaznamenali příklon několika málo jednotlivců k myšlenkám vycházejícím z radikálního islámu. Dotyční ale zůstali jen u toho, džihádismus dovnitř muslimské komunity nešířili. Agenti také zachytili kontakty, s nimiž byl ve spojení jeden zahraniční bojovník Islámského státu, který v minulosti žil na území České republiky. K IS se připojil v roce 2015. Loni prozměnu z České republiky odjel jiný cizinec bojovat za teroristické organizace působící v Libyi a Iráku.

Služba dále zaregistrovala přítomnost nejmenované etnické komunity ze střední Asie, jejíž členové žádají v Česku o azyl. „Její uzavřenost, vyplývající ze striktního dodržování principů radikálního výkladu islámu, a s tím spojené projevy nepřátelství vůči české společnosti byly bezpečnostním rizikem,“ píše BIS. Nicméně v souvislosti s muslimy či džihádisty nezískala žádnou informaci, z níž by vyplývalo bezprostřední ohrožení českých občanů.

Michal Koudelka (vlevo) a Jiří Lang.
Budova BIS

Vedle rizik spojených s aktivitami zahraničních sil na našem území mapovala BIS i rizika spjatá s domácími problémy. Služba popisuje růst tlaku podnikatelských skupin na ekonomické rozhodování státu, nejčastěji se projevuje snahou ohýbat výběrová řízení. Nejsilněji se tento trend projevoval v zakázkách na dodávky IT služeb. Jejich poskytovatelé se snažili nabourávat tendry, aby donutili stát k prodloužení dříve uzavřených kontraktů.

Byznysmeni se snaží ovlivnit přípravy zákonů, zakázky provází korupce

Stát pak podle BIS v oblasti IT zakázek nemá dostatečně účinné nástroje, aby eliminoval soutěžitele představující bezpečnostní riziko. Hrozba je o to větší, že se vztahuje ke státním IT systémům. „Taková situace se i mimo ICT sektor objevovala zejména u společností pocházejících ze zemí se silným propojením firem s tamními zahraničně politickými zájmy, jako je například Čína a Rusko,“ píše BIS.

Ve vztahu k tlaku ekonomických skupin na státní struktury píše BIS i o neúčelném vynakládání veřejných prostředků, do něhož jsou prý zapojeni některé vysoce postavené osoby státní správy. Opakovaně měly čelit snaze byznysmenů ovlivnit přípravu zákonů. „Někteří státní úředníci svým známým nabízeli pomoc s vyřízením dotací s tím, že za to vyžadovali finanční odměnu, či se angažovali ve změně rozhodnutí u zamítnuté žádosti o dotaci, nebo zjišťovali důvody vyplacení nižší dotace, než příjemce očekával,“ všímá si BIS.

Agentem na zkoušku? BIS nabízí poprvé v historii studentské stáže

Podobnou praxi zaznamenali zpravodajci také na komunální úrovni, kde v mnoha případech existují silné vazby mezi úředníky a privátními firmami. Obchod s městským majetkem podle BIS opakovaně provází klientelismus, korupce a střet zájmů. „Dysfunkční projevy postihovaly nejen konečný výběr dodavatele, ale také jeho počáteční fázi v podobě manipulací s odbornými studiemi a posudky za účelem tendenčního ovlivnění výsledných závěrů a doporučení pro zadavatele,“ upozorňuje BIS.

BIS je v pravidelném kontaktu s bezpečnostními složkami této země. Řadu svých poznatků například předává policii k dalšímu zpracování. Opakovaně se však v minulosti objevily spekulace, nakolik je tato spolupráce efektivní a poznatky získané BIS vedou ke skutečnému odstíhání pachatelů. Výroční zprávu vydává BIS každý rok na podzim. Vzhledem k citlivosti informací nezveřejňuje podrobnosti, v oblasti bezpečnostních rizik popisuje jen aktuální trendy. 

Autor: