19. května 2012 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tahanice žalobců o kauzu Rath? Nesmysl, tvrdí Bradáčová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM Od začátku korupční aféry na středočeském hejtmanství stojí na jedné straně David Rath a spol. a na druhé ústecká krajská žalobkyně Lenka Bradáčová se svým týmem. Nově se však v případu skloňuje i jméno vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Jeho úřad by totiž mohl kauzu přebrat.

"Nemělo by to být vnímáno jako souboj jednotlivých stupňů státního zastupitelství o to, komu kauza připadne," řekla serveru Lidovky.cz Bradáčová.

Jak se kauza dostalo do Ústí nad Labem

Jedno z trestních oznámení, které případ rozpohybovalo, podle všeho přistálo na stole nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Dostal trestní oznámení vloni v říjnu, a to v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek a čerpání dotací EU,“ potvrdila LN mluvčí Helena Markusová. To pak předal do Ústí nad Labem, kde už se toho ujala návladní Lenka Bradáčová. Ta je pověstná tím, že z jejích případů neunikají informace. O kauze do poslední chvíle nevěděl ani sám ministr vnitra Jan Kubice. Tomu to volal policejní prezident Petr Lessy až půl hodiny po zadržení.

Za pravdu jí dává i mluvčí vrchních pražských žalobců Irena Válová. Podle ní však existují podmínky, které by skutečně aféru Davida Ratha mohly ze severu přesměrovat do Prahy. "V případech, jimiž byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy evropského společenství, nebo kde výše škody přesahuje 150 milionů korun, musí vykonávat vrchní státní zástupci," cituje Válová ministerskou vyhlášku.

"V tuhle chvíli si myslím, že případ patří nám," zdůrazňuje však Bradáčová. "Ale je možné, že v důsledku dalších zjištění může být dozor rozšířený i jinam. Třeba v případě, že se škoda postupně nasčítá," připouští.

Vrchní žalobci si už mezi tím podle informací serveru Lidovky.cz vyžádali od kolegů z Ústí informaci o případu. Ta by mohla do Prahy dorazit už příští týden. Pak se také rozhodne, kdo bude kauzu dál dozorovat.

VŠE O KAUZE DAVIDA RATHA ČTĚTE ZDE

samMartin Samek
  • 22Diskuse