Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Problém jsou podle Boltona ruské rakety v Evropě, ne odstoupení USA od ‚zastaralé‘ odzbrojovací smlouvy

Svět

  20:21
MOSKVA - Hrozbou není chystané odstoupení Spojených států od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987, ale ruské rakety, které už jsou v Evropě, prohlásil v úterý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton po dvoudenní jednáních v Moskvě. V ruské metropoli jej nakonec přijal i prezident Vladimir Putin.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton se v Moskvě sešel s Vladimirem Putinem. foto: Reuters

Bolton na tiskové konferenci ujistil, že k případnému rozhodnutí Washingtonu o rozmístění nových amerických raket v Evropě vede „dlouhá cesta“. Oficiální rozhodnutí o odstoupení od smlouvy INF, kterou tehdy uzavřely USA se Sovětským svazem, bude podle něj učiněno v náležité době. Poradce připomněl, že v minulosti Washingtonu zabralo několik měsíců, než po ohlášení záměru skutečně odzbrojovací smlouvu vypověděl.

Putin je připraven sejít se s Trumpem příští měsíc v Paříži

Bolton upozornil také, že v nové strategické realitě jaderné rakety už nejsou jen bilaterální otázkou mezi Moskvou a Washingtonem, protože Peking také disponuje raketami, které smlouva INF zakazuje, pokud by ovšem Čína byla touto smlouvou vázána.

„Smlouva se porušovala, zastarala a nezahrnuje všechny strany. Jen jedna strana závazky ze smlouvy INF plnila. Je určitě nezbytné nepodlehnout rétorice lidí, kterým tato situace vyhovuje,“ prohlásil Bolton.

Bolton vyjádřil znepokojení nad vměšováním do voleb

Podobné výhrady o narušení úhelného kamene mezinárodní bezpečnosti jako teď podle něj zaznívaly i před lety, kdy se Spojené státy na počátku tisíciletí rozhodly odstoupit od smlouvy o protiraketové obraně (ABM). Ale tehdejší výhrady a varování se nevyplnily.

Rusko porušuje 30 let starou odzbrojovací smlouvu, vypovíme ji, oznámil Trump

Bolton podle svých slov v Moskvě vyjádřil znepokojení nad údajným vměšováním Ruska do amerických voleb a nad důsledky ve vzájemných vztazích. Uvedl, že nejsou žádné důkazy, že tohoto vměšování, které Rusko popírá, ovlivnily výsledek amerických prezidentských voleb v roce 2016. Ale tyto kroky nepřinesly Rusku žádný prospěch, naopak vyvolaly v USA tolik nedůvěry a tak nepřátelské emoce, že se v posledních letech nepodařilo ve vzájemných vztazích ničeho dosáhnout.

Trumpův poradce také uvedl, že Washington ještě nerozhodl, zda proti Rusku přijme nové sankce kvůli otravě bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Z otravy Londýn obviňuje Rusku, Moskva to popírá.

Autor: