Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bomby v ledničkách a myčkách. Džihádisté před odchodem z Rakky zaminovali město

Svět

  5:00
RAKKA/PRAHA - Podomácku vyrobené miny zabily a zranily v syrské Rakce stovky civilistů včetně 150 dětí, informovala organizace Human Right Watch. Stalo se tak jen za tři měsíce od té doby, co město opustili vojáci Islámského státu.

Vojáci ve zničené Rakce. foto: Reuters

„Výbušná zařízení již zabila a zranila stovky civilistů. Tato čísla jen porostou s tím, kolik lidí se vrací do města,“ uvedl o situaci ve městě Rakka ředitel protiteroristického programu HRW Nadim Houry.

Bojovníci umístili po celém městě protipěchotní miny předtím, než museli kvůli protiofenzivě v říjnu loňského roku Rakku opustit. Zanechali tak však řadu nastražených pastí a improvizovaných výbušných zařízení z nichž většina je aktivována obětmi.

Padla bašta Islámského státu v Sýrii. Rakku osvobodily arabsko-kurdské milice

Pracovníci Human Right Watch zjistili, že od 21. října loňského roku do 20. ledna nástražné miny a výbušná zařízení zranily přes 490 lidí včetně 157 dětí, z nichž mnohé svým zraněním podlehly. Počet obětí však není znám, jelikož nemusely být nahlášeny.

Obyvatelé města uvedli, že jejich sousedé, nebo příbuzní byli zraněni, když otevřeli ledničku, nebo myčku nádobí. Bojovníci IS neváhali přimontovat bombu i k těžkému pytli s cukrem, nebo za dveře ložnice. Stačil pak jen malý pohyb, aby se spustila detonace.

Takováto nástražná výbušná zařízení aktivovaná obětí jsou však zakázané dohodou z roku 1997 o používání protipěchotních min. Bohužel ani Sýrie, USA, či Rusko nejsou signatáři této dohody.

Vojska oslavují. Rakka byla po více než třech letech osvobozena od teroru...
Rakka byla dobyta z rukou Islámského státu 17. října 2017.

„Porážka IS v Rakce byla oceňována jako globální mezinárodní vítězství, ale mezinárodní podpora pro řešení situace po bitvě nedosáhla úrovně, kterou by si zasloužila,“ vysvětlil Houry s tím, že město nemá dostatek pracovníků, aby mohlo zajistit bezpečný návrat všem civilistům.

Podle místních úřadů se již do města vrátilo na 14 tisíc rodin a očekávají další i přesto, že město stále nebylo odminované, je silně poničené a místní autority nemohou obyvatelům zajistit veškerý servis.

Arabsko-kurdské milice SDF vybojovaly město Rakka z rukou bojovníků IS v polovině října. Aglomerace dříve sloužila jako hlavní bašta IS v Sýrii. Bitva o město, která začala červnu loňského roku, si vyžádala přes 3250 životů

Nedostatek peněz na likvidaci

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon již v říjnu po dobytí města zdůraznil, že město je plné nášlapných min a různých jiných výbušných zařízení, které teď bude nutné likvidovat. Bohužel kvůli nedostatku finanční podpory není město schopné zkontrolovat všechny lokace rychle.

I proto se objevují případy, kdy v přepočtu za tisíc korun mladí chlapci kontrolují byty kvůli minám a odklízí sutiny z bytů.

„Je to jako hrát ruskou ruletu, ale tito mladí muži zoufale potřebují peníze,“ uvedl jeden z obyvatelů města. Vedení Rakky se sice snaží místní varovat před nebezpečím různými plakáty, ale efekt není stoprocentní. 

„Pokud se situace nezmění bude odkaz IS v podobě min zabíjet v Rakce i po letech,“ dodal ředitel protiteroristického programu HRW Houry.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...