Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Boom solární energie v ČR pokračuje

Česko

Loni se výkon českých „slunečních“ elektráren zvýšil téměř sedmkrát, výrazně také vzrostl podíl zahraničních investorů

PRAHA Loňský rok znamenal pro fotovoltaické elektrárny v České republice další významný mezník. Za rekordním přírůstkem výroby energie ze slunce stála zejména štědrá státní podpora solární energie v kombinaci s výrazným poklesem nákladů na spuštění fotovoltaické elektrárny.

„Rok 2009 byl zlomový v tom, že oblast fotovoltaiky přestala být záležitostí převážně nadšenců a průkopníků,“ řekl Aleš Spáčil, jednatel společnosti Conergy. Podle něj se na českém trhu již etablovala řada seriózních instalačních firem, které jsou schopny rychle a na klíč dodat celý systém a spočítat zákazníkům návratnost. To vedlo k masivnímu rozvoji jak velkých elektráren, tak malých rezidenčních projektů. Ke konci loňského roku se tak instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Česku vyhoupl na celkem 411 MWp. Jen za uplynulý rok se tak souhrnný výkon solárních elektráren zvýšil o více než 350 MWp. Jednotka MWp, takzvaný megawatt peak, udává maximální výkon článku nebo panelu při testovacích podmínkách.

„Nárůst výkonu v roce 2009 přitom zhruba o 100 MWp přesahuje odhady naší agentury z loňského října,“ řekl Bronislav Bechník z Czech RE Agency, která se zabývá podporou obnovitelných zdrojů. Velkou zásluhu na tak masivním rozvoji sluneční energie v loňském roce má zejména nadstandardní podpora tohoto druhu zelené energie v České republice. Ta začala v loňském roce do Česka ve větší míře lákat i zahraniční investory.

„Do roku 2007 zde zahraniční investoři téměř nebyli. Naprostá většina z nich přišla až v loňském roce, zejména v jeho druhé polovině,“ řekl Bechník. Ve velkém začínají v české fotovoltaice působit investoři zejména z Německa a Španělska. Výkupní ceny například v sousedním Německu loni klesly o 11 procent, a jsou tak téměř o 40 procent nižší než tuzemské výkupní ceny. Většina zahraničních investorů však Česko využívá spíše jen jako „parkoviště“ pro své solární panely. „Většinou v České republice nemají ani pobočku. Dovezou si sem vlastní solární články i pracovníky, kteří je instalují. Financování většinou získají od zahraničních bank a zisky si odváží domů,“ vysvětlil obchodní model zahraničních investorů Bechník.

Hnacím motorem urychlujícím výstavbu solárních elektráren byla loni i obava ze snižování státní podpory na fotovoltaiku. „Obava z radikálního a nepredikovatelného snížení výkupních cen vedla k akceleraci některých projektů,“ potvrdil trend Spáčil. K většímu rozvoji výroby energie ze slunce přispěla i dobrá úvěrovatelnost velkých i malých projektů a nižší cena solárních panelů. Díky posilování koruny se cena panelů pro tuzemské investory nakupující v eurech snížila zhruba o 17 procent. Pro dolarové nákupy přitom cena spadla dokonce až o 30 procent.

Expanze solárních elektráren bude podle odhadů agentury v Česku pokračovat i v letošním roce. Výkon slunečních elektráren by se mohl i více než zdvojnásobit. „Lze očekávat, že na konci letošního roku přesáhne celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v České republice 1000 MWp,“ řekl Bechník. Podle něj se však vzhledem k neočekávaně velkému nárůstu výkonu v loňském roce může výkon až ztrojnásobit a dosáhnout hodnoty 1500 MWp.

***

Solární energie Výkupní ceny Česká republika je díky štědré státní podpoře populární mezi zahraničními investory. Oproti Německu, ale i Švýcarsku či Rakousku byly loni české výkupní ceny až o 40 procent vyšší. Toto výsadní postavení si Česko udrží i letos, a to i přesto, že výkupní cena klesla téměř o 5 procent. Ve Švýcarsku totiž výkupní cena solární energie klesla o 8 procent a v Německu o 9 procent u instalací na střechách, a dokonce o 11 procent u instalací na zemi.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč