1. října 2007 18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bosňan chtěl pronést bombu na ambasádu USA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse

Vídeň  Rakouská policie zatkla muže, který se údajně pokusil vniknout na americké velvyslanectví ve Vídni s baťohem naplněným výbušninami, hřebíky a islámskou literaturou.

Podle vídeňské policejní mluvčí začal dvaačtyřicetiletý muž původem z Bosny a Hercegoviny utíkat od ambasády ve chvíli, kdy detekční rámy ve vchodu upozornily na výskyt kovových předmětů v jeho zavazadle. Ve vedlejší ulici baťoh odhodil, načež ho policie zadržela.

Výbušniny a čtení na cestu?
Pyrotechnici v jeho tašce objevili dvě výbušná zařízení podobná ručním granátům a další trhaviny, hřebíky a literaturu "odkazující na islám", popsala podle agentury Reuters obsah tašky policejní mluvčí. Během prvního výslechu muž působil zmateně, dodala mluvčí, podle níž případ zatím nejeví známky, že by měl islamistické pozadí.

Při incidentu nebyl podle agentury AP nikdo zraněn. Policie nicméně z preventivních důvodů vyklidila sousední budovy a odklonila nedaleké autobusové a tramvajové linky.

V Rakousku je to v krátké době již druhý případ zatčení osob podezřelých z terorismu. V září skončili ve vazbě tři muslimové, kteří byli údajně napojeni na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Podle vyšetřovatelů tato trojice šířila po internet teroristické hrozby namířené proti Německu a Rakousku. Soud později jednoho z nich propustil.
ČTK
  • 18Diskuse