Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Boss Starka uniká policii

Česko

Starkův podíl na únosu Lamberta Krejčíře má prokázat výslech jeho snachy. A ten Jihoafričané nepovolili

PRAHA Příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka, který je už čtyři roky obviněný ze zmizení Lamberta Krejčíře, otce uprchlého Radovana, si může zase na delší dobu oddychnout. Policie ho hned tak před soud nedostane.

Detektivům totiž nevyšel pokus vyzpovídat Lambertovu snachu Kateřinu, po jejímž výslechu chtěli případ uzavřít. Jihoafrická republika, kde Krejčířovi v současnosti pobývají, žádost Česka o mezinárodní právní pomoc podle zjištění LN téměř po roce zamítla. A vyřízení další - pokud se o ni Praha pokusí - bude trvat minimálně další měsíce.

„Zatím neznáme důvod, není to oficiální informace, rozhodnutí dojde až později. V JAR nemáme člověka, který by to zjistil,“ řekl LN šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

Detektivové chtějí od Krejčířovy manželky objasnit, za jakých okolností Lambert před osmi lety zmizel. Byla totiž na několika schůzkách Krejčířova otce s Jaroslavem Starkou, na kterých podle policie Lambert po Starkovi požadoval, aby zaplatil dluh vůči jeho rodině v hodnotě několik desítek milionů korun. Právě peníze byly jedním z motivů, proč se chtěl příbramský podnikatel Lamberta zbavit, míní kriminalisté. Sám Radovan byl v té době ve vazbě.

Krejčíře vyslechli až napotřetí „Budeme nad tím ještě sedět. Uvidíme, zda to půjde udělat i jiným způsobem. Výslech státní zástupce samozřejmě požaduje, musíme se k tomu nějak postavit,“ uvedl Šlachta.

Advokát obviněného Julius Kramarič si myslí, že jde pouze o vyhazování peněz. „Půlka policejního sboru si z toho udělala cestovní kancelář. Kateřinu Krejčířovou v minulosti vyslýchali minimálně čtyřikrát. Velmi dobře vědí, že v době údajného spáchání trestného činu byla 450 kilometrů daleko v Černošicích. Co by jim asi tak řekla nového,“ rozčílil se Kramarič.

Před půl rokem detektivové v JAR vyslýchali samotného Radovana Krejčíře. Povedlo se jim to ale až napotřetí. Jednou se Krejčíř omluvil pro nemoc, podruhé zase chybovaly justiční orgány.

Z protokolu z výslechu, který mají LN k dispozici, vyplývá, že jim Krejčíř popsal motivy několika lidí, kteří měli - alespoň podle jeho názoru - na zmizení Lamberta zájem. „Číslo jedna byl politický,“ připomněl své tvrzení, že půjčil ČSSD 60 milionů na předvolební kampaň. Policisté však pravost již dříve zveřejněných směnek zpochybnili. Další, kdo by na smrti Lamberta „vydělal“, byl prý podnikatel libanonského původu Tarek Bechara, dlouholetý informátor policie. Ten údajně Krejčířově rodině dlužil 150 milionů. Dluh vůči němu měl i Jaroslav Starka, dohromady 67 milionů. Jeli v tom všichni?

Podle Krejčíře se tenkrát na únosu dohodli všichni muži společně. Konkrétně si ho měl objednat Tarek Bechara u Jakuba Konečného (podnikatel, kterého zase nechal v dubnu 2002 unést Krejčíř). Ten to pak prý zadal Starkovu příteli Vlastimilu Spěvákovi, který tím pověřil svou „pravou“ ruku Miroslava Ruse. S požadavkem údajně přišel i Jaroslav Starka. Zapojený do toho byl podle uprchlíkovy výpovědi i expremiér Stanislav Gross.

Starkův advokát již několikrát řekl, že je jeho klient nevinný. Podle něj Starka Krejčířovi nic nedlužil, a tudíž neměl ani motiv. Stejně tak vinu svého klienta popírá i Spěvákův obhájce Vladimír Vaněk. „Jsme přesvědčeni, že by mělo dojít k zastavení stíhání,“ míní.

Autor: