15. dubna 2014 22:58, aktualizováno 16. 4 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boston vzpomínal. Policie evakuovala stovky lidí kvůli podezřelým batohům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Obyvatelé Bostonu uctili památku obětem teroristického útoku během loňského maratonu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Bostonu uctili památku obětem teroristického útoku během loňského maratonu. | foto: Reuters

BOSTON Minutou ticha uctil americký Boston oběti bombového atentátu na účastníky loňského maratonu, při němž zemřeli tři lidé a 264 utrpělo zranění. Na vzpomínkové akci s představiteli velkoměsta, přeživšími a rodinami obětí vystoupil viceprezident Joe Biden, podle něhož se Boston svou odvahou stal inspirací pro celé Spojené státy. Sílu tamních obyvatel postavit se této tragické události ocenil na dálku i prezident Barack Obama.

Při útoku v cíli bostonského maratonu 15. dubna 2013 vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které podle vyšetřovatelů vyrobili bratři Tamerlan a Džochar Carnajevové pocházející z Čečenska. Kromě třech mrtvých na místě explozí zabili útočníci na útěku policistu. Šestadvacetiletého Tamerlana po atentátu zastřelila při přestřelce policie, Džochar byl zatčen a čeká ho soud.

Obyvatelé Bostonu uctili památku obětem teroristického útoku během loňského maratonu.

Podezřelé batohy

Stovky lidí evakuovala v úterý večer policie v Bostonu kvůli nálezu dvou podezřelých batohů nedaleko místa loňského pumového atentátu. K batohům byli přivoláni experti na likvidaci bomb, kteří zavazadla preventivně vyhodili do povětří. Batohy zřejmě nic nebezpečného neobsahovaly, informovala dnes agentura AP.

"Jste úžasné město, inspirace pro všechny lidi v této zemi," složil Biden poklonu Bostonu, který navzdory loňské tragédii uspořádá další ročník jednoho z nejslavnějších maratonů na světě příští pondělí. Podle Bidena to bude vzkaz nejen pro celý svět, ale i pro teroristy, že jejich akce nic nepřinesou. "My jsme Boston. My jsme Amerika. My odpovíme. My vydržíme. My zvítězíme. Nám patří cílová čára," prohlásil za hlasitého aplausu přítomných americký viceprezident.

Obama v prohlášení z Bílého domu vyzdvihl odvahu všech, kteří byli při loňském neštěstí. "Vyjadřujeme náš nejhlubší vděk odvážným hasičům, policistům, zdravotníkům, běžcům i divákům, kteří projevili ducha, na němž vyrostl Boston - ducha nezdolnosti, svobody a lásky," uvedl prezident. Zároveň ocenil všechny, kteří se rozhodli startovat v pondělí na novém ročníku maratonu.

Vrcholem vzpomínkových akcí v Bostonu byla minuta ticha za oběti v cílové rovince maratonu, kterou účastníci ceremoniálu drželi ve chvíli, kdy před rokem explodovala první nálož. Mezi přítomnými byli příbuzní osmiletého Martina Richarda, Krystle Campbellové, Číňanky Lu Ling-c' a policisty Seana Colliera, kteří zahynuli, a mnoho z těch, kteří při výbuších přišli o ruce či nohy, i těch, kteří zraněným pomáhali.

"Byl bych radši, kdybychom se takhle nepotkali, ale jsem jim všem velice vděčný," prohlásil podle agentury AP Patrick Downes, který při explozích přišel o spodní část levé nohy.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse