16. prosince 2008 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Boty demokracie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Fotografie průběhu útoku iráckého novináře na amerického prezidenta Bushe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie průběhu útoku iráckého novináře na amerického prezidenta Bushe. | foto: AFP

Na televizních záběrech to tak možná nevypadá, ale když irácký novinář hodil své boty na George Bushe, viděli jsme lekci demokracie. Vnímáme-li svět, Bushovu Ameriku a Irák očima Michaela Moorea, museli jsme znejistět. Jak je to vůbec možné?

Jak to, že všichni Bushovi nepřátelé nejsou už postříleni, v kobkách na Guantánamu či alespoň pod přísným dohledem? Nejsou. Ale to není to hlavní.

Zajímavější je sledovat irácké reakce na zatčení vrhače bot Muntadara Zajdího. Zatčení je tu asi namístě. Dovede si snad někdo představit, že by vrhač bot na Bushe při pražském summitu NATO či při pražském setkání světových finančníků vyvázl jen se zdviženým prstem policisty? Horší je Muntadarovo obvinění z pokusu o vraždu, takže protesty Iráčanů nejsou uměle nafouknuté ani zideologizované. Nicméně ukazují, že Irák je z nejhoršího už venku.

„Veškerá opatření proti Muntadarovi jsou považována za projevy diktátorského režimu,“ prohlašuje Muntadarova mateřská televize Al-Bagdadíja. A to nám něco připomíná. Už jsme si zvykli, že české demokratické vlády jsou různými řečníky považovány za vazalské, protilidové, diktátorské. Často to tvrdí lidé, kteří se za komunismu neodvážili proti „straně a vládě“ ani špitnout. Ano, nahlas obviňovat vládu z diktátorství lze jenom v alespoň jakž takž fungující demokracii a teprve v době, kdy už se společnost alespoň jakž takž probrala ze skutečné tyranie.

Jste diktátoři, tvrdí o dnešní české vládě lidé, kteří ještě před dvaceti lety volili KSČ, chodili na dva roky vojenské služby, museli být zaměstnáni, ač třeba nechtěli, jen aby jim nehrozil paragraf „příživnictví“. Jste diktátoři, tvrdí o dnešní irácké vládě Iráčané, často šíité, jimž ještě před šesti lety právě jako šíitům hrozila i smrt. Saddám Husajn nechal povraždit desetitisíce Kurdů, mrzačit neúspěšné sportovce, ve vsi Dudžajl mučit a popravit 148 šíitů. Proč? Prý tak jen reagoval na ohrožení hlavy státu, řekl později před soudem.

Ano, tak vypadá skutečný diktátorský režim. To Muntadar Zajdí opravdu napadá hlavu státu a do diktátorů nadává většinově šíitské vládě. Tak zase vypadá – třebas pochroumaná – demokracie.

  • 10Diskuse


Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky


Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj