Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bouří se Jemen a Bahrajn, v ropné monarchii zemřeli dva lidé

Svět

  13:05aktualizováno  16:14
MANÁMA/SANÁ - Projevy nespokojenosti se z Tuniska a Egypta šíří do dalších zemí. V Bahrajnu se dnes opět střetla policie s demonstranty a násilnosti nepřežil v pořadí už druhý člověk. V Jemenu tři tisíce protestujících pochodovaly k prezidentskému paláci, kde narazily na vládní stoupence.

Protesty v jemenské metropoli Saná. foto: Reuters

 

Nové střety mezi demonstranty a policií jsou dnes hlášeny z Bahrajnu a údajně si už vyžádaly dva mrtvé. Policie v Bahrajnu použila slzný plyn k rozehnání davu lidí, kteří se chtěli zúčastnit pohřbu mladého muže zabitého při pondělních protivládních protestech. Při tom byl údajně zabit už druhý demonstrant, oznámily agentury Reuters a AFP s odvoláním na svědky a parlamentní zdroje.


"Fádil Salmán Matrúk byl zabit tříštivou střelou před nemocnicí Sulajmánia v metropoli Manámě, kde se lidé shromáždili na pohřeb prvního mučedníka," řekl poslanec šíitské opozice Chalíl Ibráhím Marzúk.

Ropná monarchie

Protestní hnutí v Bahrajnu je první inspirované Egyptem a Tuniskem v zemích Perského zálivu. Bahrajn je klíčovým spojencem Západu, je v něm rozmístěna americká 5. námořní flotila.

Šíitští muslimové tvoří v království většinu, vládne v něm ale sunnitská dynastie a šíité si stěžují na údajnou soustavnou diskriminaci ze strany sunnitů

První obětí bahrajnských protivládních demonstrací se v pondělí stal dvaadvacetiletý mladík, který byl postřelen, když pořádková policie rozháněla demonstraci ve vesnici Dija východně od Manámy. Svému zranění později podlehl. Stovky demonstrantů vyšly v pondělí do ulic řady šíitských vesnic v Bahrajnu. Zmobilizovali se prostřednictvím sociálních sítě Facebook k demonstracím, na nichž požadovali politické a sociální reformy.

"Požadavky demonstrantů jsou pokojné, chtějí především volenou vládu a neusilují o změnu režimu," řekl Marzúk z opozičního Sdružení národní muslimské dohody (Vifák). To má 18 poslanců z celkových 40 zákonodárců v Národní radě. Demonstranti podle Marzúka zejména požadují, aby vláda vyřešila problémy nezaměstnanosti a zvýšila mzdy.


V Jemenu se demonstranti střetly s vládními stoupenci
Protivládní demonstranti se dnes v jemenské metropoli Saná opět střetli se stoupenci vládní strany. Potyčky si podle dostupných informací vyžádaly neupřesněný počet zraněných osob.

Asi tři tisíce demonstrantů, většinou studentů, vyšlo ráno z areálu univerzity v jemenské metropoli a vydalo se k paláci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. "Lid chce pád režimu", provolávali účastníci demonstrace hlavní slogan protestního hnutí v Egyptě.

Dominový efekt. Pro zvětšení grafiky klikněte na obrázek.Protestní vlna dosáhla Perského zálivu

V postupu k prezidentskému paláci na náměstí Sabiín se jim snažili zabránit stoupenci vládního Všeobecného lidového kongresu (GPC) ozbrojení klacky a obušky. Utvořili zátaras asi 1,5 kilometru od paláce a začali házet na demonstranty kamení. Ti jim odpovídali stejně.

Studenti v Saná už čtvrtý den demonstrují proti režimu prezidenta Sáliha, který je u moci už 32 let. Parlamentní opozice, která se rozhodla obnovit dialog s režimem, se k těmto demonstracím nepřipojila.

Desetitisíce stoupenců jemenské opozice proti prezidentovi manifestovaly na začátku měsíce. Sálih se ještě před zahájením demonstrací pokusil uspokojit opozici řadou ústupků. Oznámil mimo jiné, že nebude kandidovat na nejvyšší úřad po vypršení svého mandátu v roce 2013 a že nepředá moc svému synovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!