Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

BP ucpala vrt novým zvonem. V USA platí nová pravidla pro těžbu

USA

  7:59
WASHINGTON - Na poškozený podmořský vrt v Mexickém zálivu se technikům podařilo nasadit nový, 68tunový kryt, který má zdokonalit odsávání ropy z vadného ventilu. Americká vláda také zformulovala nové podmínky šestiměsíčního moratoria na hlubokomořskou těžbu ropy, které by měly zajistit větší bezpečnost pro odvětví a zároveň zachovat tisíce pracovních míst.

Nový, 68tunový kryt, který má zdokonalit odsávání ropy z vadného ventilu foto: ČTK/AP

Podle nových podmínek moratoria by se zastavila práce na hloubení vrtů, ale těžba by pokračovala v hlubokých i mělkých vodách, pokud budou dodržena pravidla bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

První zákaz hlubokomořské těžby ropy vydala americká vláda koncem května.

O měsíc později ale opatření zrušil soud, u kterého moratorium napadlo několik firem, jež poskytují servisní služby těžebním plošinám. Rozhodnutí prvoinstančního soudu potvrdil minulý týden i odvolací soud.

Bílý dům je podle mluvčího Roberta Gibbse přesvědčen, že nové podmínky moratoria tentokrát před soudem obstojí. Bez ohledu na to se ale experti shodují v názoru, že řada firem už práci na ropném průzkumu v oblasti Mexického zálivu omezila nebo zastavila.

Nadějný nový zvon

Britská společnost BP, která provozovala poškozený ropný vrt, oznámila pokrok při spouštění 68tunového krytu, který má zdokonalit odsávání ropy z vadného ventilu. Kryt by měl být umístěn na vrt v noci na úterý SELČ, poté podmořské roboty utěsní mezeru mezi krytem a ventilem.

"Těsnost prověří následný test. Měření uskutečněné během něj nám poskytne spolehlivé informace o situaci a pomůže stanovit, zda je nebo není možné tímto způsobem vrt na potřebnou dobu uzavřít," prohlásil podle agentury Reuters bývalý admirál Pobřežní stráže Thad Allen, který práce na ucpání vrtu kontroluje.

Za ideálních podmínek by mohl nový odčerpávací systém zachytit všechnu ropu, která z vrtu uniká. Podle BP je kapacita nového zařízení 80 000 barelů (12,7 milionu litrů) denně, do moře přitom podle horní hranice vládních odhadů denně vytéká 60 000 barelů (9,5 milionu litrů) suroviny.

Odsávací systém nicméně nepředstavuje trvalé řešení problému s poškozeným vrtem, protože v případě hurikánu by ho bylo nutné dočasně vypnout. BP proto hloubí dvě odlehčovací šachty, které se pod mořkým dnem napojí na poškozený vrt a umožní jeho zabetonování. Podle odhadů britské firmy by první tato šachta mohla být hotova na konci července.

Další plán: podmořské potrubí

BP dnes představila i variantu pro případ, že by odlehčovací vrty selhaly.

V takovém případě by podmořské roboty sestavily v hloubce 1500 metrů potrubí, které by napojily na vadný vrt a vedly by jím ropu do některého z fungujících vrtů. Práce na potrubí by podle BP trvaly do konce srpna nebo do začátku září.

Podmořský únik ropy trvá už od 20. dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon. Ropa od té doby zasáhla pobřeží všech amerických států, které leží na pobřeží Mexického zálivu, a způsobila nejhorší ekologicvkou havárii v dějinách USA.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.