Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Brázdil kritizovaný za homofobní výrok? Hrdina z vrtulníku, který v terénu zachránil muže s propíchlým srdcem

Česko

  19:13
PRAHA - Homosexuály nedávno označil za postižené lidi, jimž nepřísluší, aby byli manželé a měli děti. Poslanec Milan Brázdil (za ANO) tím popudil nejen gaye a lesby, ale i řadu politiků a širokou veřejnost. Pětapadesátiletý lékař se přitom dosud těšil u lidí zejména oblibě, měli jej za hrdinu. Před osmi lety totiž zachránil život muži, jemuž se do srdce zapíchla metr a půl dlouhá tříska z pily.

Milan Brázdil ošetřuje raněného Jiřího Souška. foto: FN Olomouc

Bylo pondělí 3. srpna 2009, krátce po osmé hodině ranní. Dispečink záchranné služby Olomouckého kraje obdržel hlášení o vážném úraze u dřevoobráběcí haly v Otaslavicích na Prostějovsku.

Tehdy sedmadvacetiletého návštěvníka pily, Jiřího Souška, našli tamní zaměstnanci, jak zakrvácený leží v bezvědomí na zemi. Nikdo ovšem neměl ani ponětí, co se mohlo přihodit.

Poslanec a lékař Brázdil označil homosexuály za postižené. Nemohou dle něj být manželé a mít děti

O 12 minut později už byl na místě také zdravotnický vrtulník. Jedním z těch kteří z něj vystoupili, byl i lékař Milan Brázdil. Okamžitě přistoupil ke zraněnému. Když jej následně ohledával, zjistil, že má na místě hrudníku drobnou, asi centimetr a půl velkou ranku. Stále ale netušil, proč muž ztratil vědomí.

„Náhle mi náš pilot přinesl třísku o velikosti atletického oštěpu, kterou našel v hale. Byla na svém konci asi osm centimetrů zakrvácená,“ vzpomínal Brázdil v září 2016 v rozhovoru pro Olomouckou drbnu. „V ten moment mi došlo, že malá dírka na hrudníku nebyla odřenina, ale bodné poranění.“

Dřevná tříska, která zasáhla do srdce Jiřího Souška.

Jiří Soušek, vystudovaný nábytkář, přišel ten den na pilu poradit se s kamarády. Nešťastnou náhodou jej však zasáhla zhruba metr a půl dlouhá tříska, které odlétla z nedalekého stroje. Přes kůži a sval mu vnikla až do srdce a zabodla se deset centimetrů hluboko.

Kanyla v osrdečníku

Soušek záhy upadl do bezvědomí. Po několika sekundách se sice probral, udělal pár kroků ven z haly, vzápětí se ale opět svalil na zem. Dřevěná tříska mu mezitím vlastní váhou vypadla z těla.

„Ihned jsem rozpoznal krvácení srdce do srdečního obalu,“ líčil předloni současný poslanec za hnutí ANO svou reakci poté, co spatřil zakrvácený kus dřeva. Jinými slovy: Souškovo srdce bylo v tu chvíli sevřeno vlastní vypuzenou krví. Nahromaděná krev na něj začala tlačit a zpomalovala jeho činnosti.

Poslanec a lékař Milan Brázdil.
Jiří Soušek, jehož do srdce zasáhla dřevná tříska, v nemocnici.

Podle běžného postupu by měl lékař raněnému otevřít hrudník a provést přímou masáž srdce. Takový zákrok byl ovšem příliš riskantní. Milan Brázdil proto přistoupil k improvizaci.

„Zvolil jsem dosud nepopsaný postup. Kanylou zavedenou do osrdečníku jsem odsál asi jeden a půl litru krve. Srdce naskočilo a začalo pracovat,“ popsal dramatický okamžik před osmi lety Deníku. Jiřímu Souškovi tím zachránil život.

Sraženina jako pěst

Po přibližně hodinovém zásahu záchranáři transportovali zraněného vrtulníkem do olomoucké fakultní nemocnice. Do péče si je převzali kardiochirurgové, kteří muži na operačním sále odsáli z rány další litr krve.

Homosexuálové nejsou nemocní, postižení jsou tím, že nemohou mít děti, vysvětluje kontroverzní výrok Brázdil

„Vyňali jsme krevní sraženinu velkou jako pěst, která po zranění utěsnila ránu v srdeční komoře. Když jsme ji odstranili, stříkala krev skoro půl metru vysoko,“ uvedl tehdy pro Deník primář kardiochirurgické kliniky v Olomouci Vilém Bruk.

Rána v přední stěně pravé srdeční komory byla podle jeho slov asi půl centimetru velká. „Kardiochirurgové se o něj skvěle postarali, museli dokázat zašít díru již bijícího srdce,“ chválil své kolegy Brázdil.

Následná léčba proběhla bez komplikací. Jiří Soušek se tak mohl po týdnu vrátit zpět domů. O tři měsíce později se mu narodila první dcera. „Záchranářům i lékařům děkuji. Jsem na živu a cítím se dobře,“ komentoval při svém odchodu z nemocnice se slzami v očích.

Milan Brázdil podle svých dřívějších slov na tomto případu dosud vyučuje, jak řešit nestandardní situace při zachraňování životů. „Učím laiky, tedy veřejnost, ale i profesionály: zdravotní sestry, hasiče, lékaře, policisty, lékárníky a další. Považuji za důležité předávat své znalosti a zkušenosti dál,“ řekl v roce 2016 v rozhovoru pro Olomouckou drbnu.

Netajil se mimo jiné tím, že by do budoucna rád prosadil profesionály vedenou povinnou výuku první pomoci na základních školách.

Poslanec Milan Brázdil pracuje jako lékař u letecké záchranné služby v Olomouci. Na snímku z roku 2010.

Za zásah, který jej proslavil, obdržel v roce 2010 z rukou tehdejšího prezidenta Václava Klause ocenění Zlatý záchranářský kříž. Popularita, jíž se následně těšil, mu pak v roce 2013 dopomohla do Poslanecké sněmovny. Na desátém místě kandidátky ANO v Olomouckém kraji získal 3193 preferenčních hlasů a předskočil i tamního lídra hnutí Jaroslava Faltýnka. Loni v parlamentních volbách svůj mandát obhájil. Preferenční hlas mu udělilo 7208 voličů, což jej z šesté pozice opět posunulo na první místo krajské kandidátky.

Že by kvůli jeho nedávnému výroku o homosexuálech mohla nyní klesnout jeho oblíbenost u voličů, ho netrápí. „Nikdy jsem nedělal nic kvůli tomu, abych si zvyšoval popularitu. Nechci nikomu přitakávat, když má odlišný názor než já,“ řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro server Lidovky.cz. „Myslím, že lidé, kteří se na mě obrátili s výhrůžkami, by třeba ani nedokázali ocenit mou práci,“ dodal.