18. ledna 2010 22:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilská policie v Riu zabila za 12 let deset tisíc lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Brazilský policista při zásahu v Riu. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilský policista při zásahu v Riu. Ilustrační foto. | foto: Antonio ScorzaAFP

RIO DE JANEIRO Policie v brazilském Riu de Janeiro při střetech s ozbrojenými bandity zabila za uplynulých 12 let přes 10.000 lidí. A podle odborníků policejní násilí zůstává jedním z nejhorších problémů v oblasti lidských práv v Brazílii. Od ledna 1998 do listopadu loňského roku při takzvaných "akcích odporu" bylo podle oficiálních statistik zabito 10.385 lidí.

Městské násilí je v Riu endemický problém, jelikož v jeho favelách (slumech) žije několik milionů lidí. Jde o jeden z nejmenších, ale zároveň nejnásilnějších států v Brazílii, ve které je každoročně spácháno přes 40.000 vražd, tedy téměř 24 vraždy na 100.000 obyvatel.

Nejvíce lidí policie zabila za působení současného guvernéra Sérgia Cabrala: denně v průměru přes tři lidi, upozornil odborník na otázky násilí při riodejaneirské univerzitě Ignácio Cano.

"Mimosoudní exekuce zůstávají nejhorší položkou lidských práv v Riu," zdůraznil Cano v rozhovoru pro deník Estado de Sao Paulo.

Po příchodu do funkce v lednu 2007 Cabral zahájil tvrdou ofenzivu policie proti obchodníkům s drogami, kteří kontrolují většinu favel ve městě. Organizace pro lidská práva však tyto policejní operace kritizují, protože při nich často bývají zabiti běžní obyvatelé.

Ministerstvo bezpečnosti připisuje velkou část těchto obětí "válce gangů, které bojují o územní kontrolu nad prodejem drog", především právě ve slumech.

Nicméně Cano a další odborníci již vyzvali vládu ke sledování činnosti policistů, respektive jejich samozvaných soudů. Kriminalita bude zřejmě jeden z největších problémů, s nimiž se bude muset Rio vypořádat jako hostitel olympijských her v roce 2016.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz