12. dubna 2010 20:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilská vláda zahájila demolici slumů, kvůli sesuvům půdy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rio de Janeiro ohrožují po prudkých lijácích sesuvy půdy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rio de Janeiro ohrožují po prudkých lijácích sesuvy půdy | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Úřady v brazilském městě Rio de Janeiro dnes zahájily demolici stovek domků v osmi chudinských čtvrtích, kde hrozí nebezpečí nových sesuvů po nedávných lijácích, píše agentura AFP.

Buldozery dnes srovnaly se zemí asi tři stovky domků ve favele (chudinské čtvrti) v Pilares na severu města, z nichž byli obyvatelé evakuováni už v neděli. Další 4000 lidí čeká evakuace v příštích dnech, upozornil místní starosta Eduardo Paes.

Podle Paese je v Riu celkem zhruba 10 tisíc obydlí v rizikových oblastech, většinou v předměstských částech vybudovaných ilegálně na svazích pahorků. Ve městě je asi tisíc favel, v nichž žije asi třetina ze šestimilionové populace Ria de Janeiro.

V ohrožených obydlích v současnosti žije přibližně 13 tisíc rodin. 2600 z nich bylo přesunuto do bezpečí již během první vlny evakuace. Vláda rodinám, které o svůj "dům" přišly, dá příspěvek v přepočtu 141 dolarů měsíčně na náhradní ubytování a to až do té doby, než jim vláda poskytne trvalé nové bydlení.

Záplavy a sesuvy půdy, které minulý týden v tomto velkoměstě a jeho okolí způsobily prudké lijáky, si vyžádaly již téměř 230 obětí. Většina připadá na Niterói, kde i dnes hasiči pokračovali v pátrání po lidech uvězněných v troskách šesti desítek domů stržených sesuvem půdy. Podle AFP jich je pod troskami na 200.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz