Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Břidlicový plyn – argumenty pro bublinu, argumenty pro zázrak

Přibývá studií, které krotí přehnaná očekávání – ať už jde o ekonomiku, či příznivý dopad na emise CO2.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Murdoch

Bať, bať, nejen Shell
Bať, bať, nejen Shell odepisuje. Z poslední doby snad stojí za zmínku slova CEO Exxonu:  " Shale: We are lossing our shirts today. Weŕe making no money. It´s all in the red."Týká se "suchého" zemního plynu bez podílu kondenzátu. Ropa je na tom sice lépe, ale vize o tom, jak břidlice přemění svět, se jaksi zadrhávají. Tento týden jsem četl zajímavou studii o pánvi Bakken v Severní Dakotě a Montaně. Pokud by těžaři přestali ze dne na den dělat další vrty, tak denně klesá produkce o 60 tisíc barelů, na konci roku už to má být skoro 90 tis. barelů. Takže Bakken sice letos přesáhne mytický 1 milion barelů denně, ale za cenu, že je zde mometálně už přes 6000 aktivních vrtů z cca 300-500 před 5 lety. Jeden vrt v Bakken cca 7-8  mil., break-even price někde kolem 65 dolarů a WTI někde kolem 90 dolarů, k tomu royalty systém - ono to zase žádné velké ryto není, zlaté konvenční ložiska:-)
0/0
21.11.2013 13:50
Foto

Alta

Dobrý článek
Jde pouze o vytvoření tlaku na Gazprom na snížení ceny zemního plynu a snaha dostat USA někam kdy kolem 1880 Rockefellova Standard Oil ovládala skoro 100% těžby ropy.A další lichá snaha dostat Rusko do kolen.  USA již nikdy nebudou vývozci plynu a ropy (i když studie BND hovoří jinak)
0/0
21.11.2013 11:59
Foto

"A další lichá snaha dostat Rusko do kolen."
Tuhle kravinu opravdu myslíte vážně, opravdu se domníváte, těžaře břidlicového plynu motivuje k jejich činnosti snaha nějak poškodit rusáky, a to třeba jen okrajově?  Pokud ano, tak musím konstatovat, že stihomamem postižení magoři se ve velkém nacházejí i mimo rusácko.
0/0
21.11.2013 19:57
Foto

Alta

USA dělají vše  aby obnovili
USA dělají vše  aby obnovili svoji pozici ekonomického a průmyslového lídra světa. Dnes jsou první pouze ve vojenství ve všem ostatní se propadli a dále propadají. Jeďte se podívat do Detroitu a zpátky to vemte přes Šanghaj a Petrohrad třeba Vám to dojde co se změnilo.
0/0
22.11.2013 12:01
Foto

ELementární logika vám evidentně dělá dost velké problémy.
Zkuste si znovu přečíst to co jste napsal a zamyslet se, třeba vám pár věcí dojde. Pokud to nepomůže, tak snad pomůže mé vysvětlení. USA (tedy vláda USA) nedělá nic proto aby posílila svou ekonomickou a průmyslovou pozici. Právě Detroit a nejen Detroit ale také situace s tzv. obamacare a situace v Kalifornii je toho dokonalým příkladem. V opačném případě by vláda USA stěží mohla 20 let tolerovat na pozici starosty Detroitu populistického magora naprosto nekontrolovaně rozhazujícího veřejné prostředky jen proto, že je to černoch. O gigantickém rozhazování na obamacare a gigantickém zadlužení Kalifornie nemluvě. Boom břidlicového plynu v USA nastal díky soukromým investorům, kterým jde o jediné, a to vydělat si. Nějaké rusáky a gazprom mají u prdele a opravdu ale opravdu netěží plyn proto aby báťuškovi putinovi okopali kotníky. Pro rusořiťolezce vašeho ražení - opravdu existují státy, ve kterém vešekeré aspekty života neřídí jeden člověk a ekonomika se nepodřizuje imperiálním ambicím vládnoucího jedince, jak je tomu momentálně v rusku.    Pokud nepomůže ani to, tak tak vám opravdu nezbyde než vytáhnout hlavu z putinova zadku. A mimochodem, nehodlám zpochybňovat obrovský nárůst ekonomické a politické moci Číny, ale když už mi doporučujete k prohlídce Petrohrad tak já vám doporučím toto, zkuste vyjet pár desítek kilometrů mimo Petrohrad nebo Moskvu a zjistíte jak na tom dooporavdy Rusko je.
0/0
22.11.2013 14:34
Foto

Alta

Starosta San Franciska je
Starosta San Franciska je Číňan guvernér Kalifornie byl skoro fašista Rakušan. Jeďte se tam podívat jak to vypadá na Hight Ashbury (tam vzniklo Hipies). Máte pravdu v celým Texasu a Oklahomě .... to vypadá stejně jako pod Moskvou. Ale fakt jeďte se tam podívat.Kenedyho zastřellili soukroumí investoři který chtěli pokračovat v invazi na Kubu a rozstřílet Vietnam.
0/0
23.11.2013 18:10
Foto

Takže USA se snaží poškodit rusáky,
protože starosta San Franciska je Číňan a o Schwarzenegerovi se magor tvého ražení domnívá, že má blízko k nacismu (mimochodem v Německu se jednalo o nacionální socialismus - ideolgogii velmi blízkou komunismu - nikoli fašismus)???  Možnosti jsou tři. Buď si děláš srandu, nebo sis něco šlehnul a nebo ti mozek vyžrala rakovina.
0/0
7.12.2013 9:48
Foto

K89a94r51e47l 10D78v65o19ř13á88k 2668984574390

Clovece, vzpamatujte se
Clovece, vzpamatujte se. Ne, ze by obcane USA byli imunni vuci touze po tom, aby jejich zeme byla mocna, aby mela "respekt", "prestiz", atd. Ale v prvni rade je zajima, aby se jim osobne a jejich detem zilo dobre. Rusove, presneji receno  "sovetsti lide", to maji prave naopak, ti jsou ve sve vetsine ochotni pro "prestiz" sve zeme leccos obetovat a tezce nesou, kdyz je "ponizovana" ci neni, podle jejich mineni, dostatecne "respektovana". A tak trpi vladu, ktera, aby udelala dojem, vyhazuje nefektivne velky prachy za nesmysly (Soci), zatimco beznym Rusum se i pres zlepseni za batusky Putina, nezije nijak skvele, mirne receno.Co se tyce motivace pro tezbu bridlicoveho plynu, je na prvnim miste touha konkretnich firem a lidi vydelat. Vladu USA mozna zajima jeste snizeni zavislosti na dovozu z problemovych koncin sveta (Arabie). Na Gazprom a Rusaky sere pes, ze to reknu vulgarne.A pri vsi ucte k vasim soudum, USA porad jeste jsou "ekonomickým a průmyslovým lídrem světa". Tahle jejich pozice sice neni tak vyrazna jako drive, ale porad je dominantni. Mj. i proto, ze jsou technologickou a vedeckou spickou. Ostatne, jeden z oboru, kde se to demonstruje markantne, je prave vami zminovane vojenstvi. 
0/0
22.11.2013 19:21
Foto

Křivan

Možná i ten krátký čas
Možná i ten krátký čas nezávislost na dovozech s perského zálivu má svojí význačnou globální váhu. Už teď je vidět jak se mění vztah se Saudskou Arábii. I Evropa je se svým černým zlatem v koncích. Rusko ztrácí část důležitého penězovodu. Zdá se, že pánové za Atlantikem nemaří čas, vždyť nejspíš ani nevědí kolik ho mají.
0/0
21.11.2013 11:01
Foto

Určitě mají více času
než socialismem prožraná evropa.
0/0
21.11.2013 19:59
Foto

Svaty

Nu unie volného obchodu mezi
Nu unie volného obchodu mezi USA a EU by nám v tomto ohledu opravdu přinesla jistě levnější nejen plyn.
0/0
21.11.2013 10:57
Foto

P77a68v48e74l 24M42i58c63h49a77l 9363305843

Amerika je velká, indiáni skromní, místa dost
S růstem demografie se nepočítá, je tam namnoze chladno, temperamentní se drží spíše jihu. Navíc Kanada pustá. Tak mi to zničené prostředí tolik nevadí, možná to přinese jen větší pestrost, konečně Bible potřebovala také něco pouště, resp. pouštní zkušenosti, nepsal ji sice beduin, ale ústní tradice bedu byla zásadní pro charakter a obsah textů. Plyn je universální, konkurovat mu obtížně. Chybí nám otevřený trh, jinak by zde auta byla za polovic a zřejmě i kvalitnější. Libujeme si v chráněném zaprděném ale hřejivém objetí. Lid je všemi Housky zpracován, aby se otevření bál, jako čert kříže. Víra ve vlastní sílu, schopnost, rodinu.. je z mozků vymyta dokonale. Naučená bezmoc nás vhání do vězení sociálního byznysu. Kdesi poblíž je zmíněn Theresienstadt. Nejde mi o chválu starých časů a mládí, jde mi o rozvinutí života do té doby často zablokovaných lidí na legendární tvořivost. Škoda, že to bylo pod tlakem neštěstí. Ale jsou pamětníci u nás třeba ještě fungujícího selského stavu, kde usedlost dokázala maximum, nejen porodit a pohřbít,uživit se,  ale třeba udělat i program na večer. Mluvčí se střídali, ale než byl proud, nebylo ticho, nespalo se se slepicemi. U nás se u petrolejky nečetlo, byla ta ústní tradice. I dnes jsou "hrátky" ,  ale obrazovka to moc netoleruje. I když se vypne, virtuálně svítí v hlavách a téma padá do banality, mediálního marketingu. Ale ta šance tu je, i bez utíkání holek do Pakistánu. To emigrace do Států je nadějnější, když neteče plyn k nám, můžeme za plynem.
0/0
20.11.2013 23:44