Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Proběhne poslední rozloučení s Josefem Abrhámem, Praha projedná velkou fúzi a statistici nabídnou nová čísla

Vrchní, prchni! (1980). Ve slavné komedii Ladislava Smoljaka si Josef Abrhám zahrál knihkupce a falešného číšníka Dalibora Vránu. Scénář filmu napsal Zdeněk Svěrák poté, co si ho prý v jedné pražské restauraci spletli s obsluhou. Případ s falešným vrchním se údajně skutečně stal v Anglii po 2. světové válce. foto: Bauermedia

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Uskuteční se poslední rozloučení s Josefem Abrhámem, který patřil mezi české nejpopulárnější herce. Uskuteční se dnes po poledni v kostele sv. Anežky České v Praze na Spořilově. Představitel například „falešného vrchního“ ze známé komedie Vrchní, prchni! zemřel 16. května ve věku 82 let. Mše, která začne ve 13:00, bude přístupná veřejnosti.

Statistici v pondělí odtajní dubnová čísla týkající se českého průmyslu a stavebnictví. Úřad rovněž nastíní vývoj českého zahraničního obchodu za čtvrtý kalendářní úsek letošního roku. O měsíc dříve stoupla průmyslová výroba v Česku meziročně o 0,4 procenta, stavebnictví rostlo o 8,2 procenta. Zahraniční obchod vykázal schodek 13,8 miliardy korun.

Radní v Praze projednají fúzi městských společností Pražská plynárenská Holding (PPH) a Pražská plynárenská (PP). Transakce má za cíl zjednodušení organizační struktury. Na programu je dále jednání o půjčce od Evropské investiční banky (EIB) na stavbu metra D, tímto způsobem by mohlo připlout k využití 23 miliard. Vedení města se bude zabývat také výstavbou nové budovy filharmonie na Vltavské, plnění klimatického plánu a záměrem snížení závislosti Prahy na plynu z Ruska.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v hlavním městě předvede posluchačům Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho a Čtvero ročních dob v Buenos Aires od Ástora Piazzolly. Sóla v populárním cyklu Vivaldiho se zhostí koncertní mistr SOČR Vlastimil Kobrl, vedoucí skupiny druhých houslí David Pokorný pak zahraje v díle Piazzolly. Jde o poslední koncert, který v této sezoně pořádají rozhlasoví symfonikové v Anežském klášteře.

Autoři: ,