19. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Američané jednají s Rusy o situaci ve Venezuele. Končí termín pro odevzdání kandidátek

Venezuelané demonstrují proti Madurovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelané demonstrují proti Madurovi. | foto: Reuters

Zvláštní zmocněnec USA pro Venezuelu Elliott Abrams a náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov mají v Římě jednat o situaci ve Venezuele. USA podporují tamní opozici, která zpochybňuje poslední volbu hlavy státu, Moskva stojí ze venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.

Spojené státy navrhují nové svobodné prezidentské volby. Proti je Rusko a Čína, které podporují Madura. Moskva podle médií označuje dění ve Venezuele za vnitřní záležitost, do níž se nemají jiné státy vměšovat.

Do oficiálního termínu odchodu Británie z EU zbývá 11 dnů. Na programu jsou jednání k dohodě Londýna s Bruselem o podmínkách rozluky. V Bruselu budou o brexitu hovořit ministři zahraničí zbývajících 27 členských zemí EU, kteří připravují unijní summit 21. a 22. března.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se setká s irským premiérem Leo Varadkarem.

V Nizozemsku pokračuje vyšetřování pondělního střeleckého útoku v Utrechtu, který si vyžádal minimálně stři mrtvé. Tamní policie podle veřejnoprávní stanice NOS vychází z toho, že střelba zřejmě byla teroristickým činem. Podle jejích informací je pachatelem činu 37letý Gökmen Tanis, který se narodil v Turecku. Deník Algemeen Dagblad, uvádí, že muž byl 4. března u soudu v souvislosti s případem znásilnění.

Francii vedle pravidelných protestů tzv. žlutých vest, které trvají od listopadu 2018, čekají další demonstrace. Tamní odbory plánují stávku na protest proti ekonomické politice prezidenta Emmanuela Macrona.

Sněmovní volební výbor projedná informaci o výsledcích správního řízení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ohledně pořadu České televize Zprávičky z 8. září 2018. Veřejnoprávní dětský program čelí podezření, které vznesl Václav Klaus mladší, že „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“.

V 16.00 je poslední termín, do kterého musí strany a hnutí odevzdat kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu.

K soudu jde i kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

Druhými zápasy pokračuje čtvrtfinále hokejové extraligy: v 17.00 začne utkání Plzeň - Olomouc, o dvě hodiny později duel Hradec Králové - Brno.