20. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš dál shání podporu, zatím ho všude odmítají. Prezidentská debata bez Zemana

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Pokračují jednání hnutí ANO se sněmovními stranami o programovém prohlášení vlády. V 11:00 proběhne jednání se zástupci hnutí STAN, od 14:00 jednání se zástupci ČSSD Odpoledne je v plánu jednání se zástupci KSČM.

Babiše odmítají. Premiér Andrej Babiš zahájil v úterý jednání se sněmovními stranami o možné podpoře nebo toleranci menšinové vlády hnutí ANO. Zástupci ODS i KDU-ČSL ale na schůzkách dali najevo, že s podporou jejich poslanců ANO počítat nemůže. Také představitelé Pirátů a TOP 09, s nimiž bude Babiš mluvit ve čtvrtek, důvěru menšinovému kabinetu dát nechtějí. Skeptická je k možnosti spolupráce i SPD, která bude s ANO jednat rovněž ve čtvrtek.

„Jsme přesvědčeni, že menšinová vláda má být až ten poslední pokus, když selže jednání o většinové vládě. Nic takového hnutí ANO nedělalo. Jsme také přesvědčeni, že jsme nedostali mandát od našich voličů, abychom podporovali jednobarevnou vládu hnutí ANO,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Také lidovci nedají Babišově vládě důvěru. Dnes zopakovali, že nebudou podporovat žádný kabinet, jehož člen by čelil obvinění nebo trestního stíhání. „Pro Českou republiku a její mezinárodní reputaci není dobré, aby byl člen vlády, nebo dokonce premiér trestně stíhaný,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vydají Růžičku? Sněmovní mandátový a imunitní výbor začne projednávat žádost soudu o vydání poslance ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami stíhán kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního majetku Postoloprt na Lounsku.

Uplácení na poště? Městský soud bude řešit případ podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce, který souvisí s korupcí a uplácením na České poště.

Velká debata bez Zemana. Od 15.00 proběhne debata prezidentských kandidátů, zúčastní se Jiří Drahoš, Michal Horáček, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek. Pořádají organizátoři internetové hry Prezident 21, debata koná se v Centru současného umění DOX.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz