Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš navštíví ekonomické fórum v Indii. Polsko smutní za zavražděného starostu

Tisíce Poláků v pondělí večer uctily památku starosty Gdaňsku Pawla Adamowicze,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce Poláků v pondělí večer uctily památku starosty Gdaňsku Pawla Adamowicze,... | foto: Reuters

PRAHA Premiér Andrej Babiš navštíví Indii. Ve svazovém státě Gudžarát se zúčastní ekonomického fóra Vibrant Gujarat Summit. V Polsku začne státní smutek za zavražděného gdaňského starostu.

Předseda vlády Babiš v druhé nejlidnatější zemi světa poobědvá s indickým protějškem Naréndrou Módím, na akci oficiálně otevře český výstavní stánek, bude jednat s představiteli stáních investičních fondů a vystoupí na podnikatelském semináři.

V 8.45 začne další kolo soudního projednávání druhé větve korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností. Rath v úterý u soudu, k němuž dorazil s transparentem s vyobrazeným šnekem, aby poukázal na vlekoucí se kauzu, zopakoval, že úplatky nebral. Stejně hovořil i ve čtvrtek.

K soudu jde i kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

Na programu je elektronická dražba firem Poldi a Poldi Trade. Předchozí tři pokusy o prodej kladenské hutě vždy zkrachovaly. Vydražitelé včas nezaplatili. Vyvolávací cena je stanovena na 140 milionů korun.

Polsku začíná státní smutek za zavražděného gdaňského starostu Pawla Adamowicze. Politika v neděli během charitativní akce pobodal 27letý muž, který skončil v psychiatrické léčebně. Lékaři se zraněného snažili zachránit pětihodinovou operací, ale oblíbený starosta severopolského přístavního města v pondělí zraněním podlehl. Radnici v Gdaňsku vedl nepřetržitě od roku 1998, v gdaňské samosprávě působil již od jejího vzniku v roce 1990.

Ve Washingtonu proběhne schůzka vysoce postaveného severokorejského vyjednavače Kim Jong-čchola s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem s cílem předjednat další vrcholný summit prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kimem.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?