18. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš navštíví ekonomické fórum v Indii. Polsko smutní za zavražděného starostu

Tisíce Poláků v pondělí večer uctily památku starosty Gdaňsku Pawla Adamowicze,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce Poláků v pondělí večer uctily památku starosty Gdaňsku Pawla Adamowicze,... | foto: Reuters

PRAHA Premiér Andrej Babiš navštíví Indii. Ve svazovém státě Gudžarát se zúčastní ekonomického fóra Vibrant Gujarat Summit. V Polsku začne státní smutek za zavražděného gdaňského starostu.

Předseda vlády Babiš v druhé nejlidnatější zemi světa poobědvá s indickým protějškem Naréndrou Módím, na akci oficiálně otevře český výstavní stánek, bude jednat s představiteli stáních investičních fondů a vystoupí na podnikatelském semináři.

V 8.45 začne další kolo soudního projednávání druhé větve korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností. Rath v úterý u soudu, k němuž dorazil s transparentem s vyobrazeným šnekem, aby poukázal na vlekoucí se kauzu, zopakoval, že úplatky nebral. Stejně hovořil i ve čtvrtek.

K soudu jde i kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

Na programu je elektronická dražba firem Poldi a Poldi Trade. Předchozí tři pokusy o prodej kladenské hutě vždy zkrachovaly. Vydražitelé včas nezaplatili. Vyvolávací cena je stanovena na 140 milionů korun.

Polsku začíná státní smutek za zavražděného gdaňského starostu Pawla Adamowicze. Politika v neděli během charitativní akce pobodal 27letý muž, který skončil v psychiatrické léčebně. Lékaři se zraněného snažili zachránit pětihodinovou operací, ale oblíbený starosta severopolského přístavního města v pondělí zraněním podlehl. Radnici v Gdaňsku vedl nepřetržitě od roku 1998, v gdaňské samosprávě působil již od jejího vzniku v roce 1990.

Ve Washingtonu proběhne schůzka vysoce postaveného severokorejského vyjednavače Kim Jong-čchola s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem s cílem předjednat další vrcholný summit prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kimem.

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz