28. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš představí Zemanovi jména ministrů. Sněmovna projedná jeho vydání policii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Miloš Zeman a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Andrej Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman se odpoledne seznámí s plány Andreje Babiše na obsazení jednotlivých ministerstev. Poslanci budou mezitím rozhodovat o již druhé žádosti o vydání Babiše a Jaroslava Faltýnka policii kvůli kauze Čapí hnízdo. A papež František se má dnes v Barmě setkat s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

Babiš u Zemana. Ve tři hodiny odpoledne představí předseda hnutí ANO Andrej Babiš prezidentovi Miloši Zemanovi plány na obsazení jednotlivých ministerstev v menšinové vládě, kterou sestavuje. Při schůzce na Pražském hradě budou oba politici mluvit i o termínech jmenování Babiše premiérem a následném jmenování celého menšinového kabinetu ANO. Prezident už dříve oznámil, že Babiše oficiálně jmenuje premiérem kolem 6. prosince a jeho kabinet asi 15. prosince.

Vydají, nebo nevydají? O hodinu dříve začne druhá schůze Poslanecké sněmovny v tomto volebním období. Kromě volby zbývajícího místopředsedy sněmovny je na programu i žádost policie o vydání předsedy hnutí Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Žádostí o vydání se bude po poledni zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor.

Problémy s vulkánem. Indonéské úřady v pondělí zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň. Úřady také rozšířily zónu určenou k evakuaci na deset kilometrů kolem sopky, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Evakuační nařízení se tak týká 100 tisíc lidí. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno. Těžko předvídatelnou situaci budeme i dnes podrobně monitorovat.

Děkanka a predátorské časopisy. Stovka českých i zahraničních akademiků vyzvala v pondělí v otevřeném dopise rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, aby nejmenoval Alici Němcovou Tejkalovou děkankou Fakulty sociálních věd (FSV UK) kvůli publikování v predátorských časopisech. Zima by se k výzvě měl vyjádřit během dnešního dne.

Jaký je duševní stav exšéfa Homolky? Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý má i dnes nastoupit do psychiatrické nemocnice, kde budou odborníci posuzovat jeho duševní stav. Lékař u soudu čelí dvěma obžalobám, z jednání se ale dlouhodobě omlouvá kvůli údajným psychickým problémům.

Kabáti o hlasech pro Ortel. V O² areně proběhne večer závěrečný koncert letošního turné kapely Kabát. Hudební skupina, která se v letošním ročníku ankety Český slavík umístila na prvním místě mezi kapelami, vydá před zahájením vystoupení prohlášení k odebrání hlasů skupině Ortel, která skončila na druhém místě – pořadatelé přitom den po vyhlášení výsledků přiznali, že místo letošních hlasů, které byly údajně zmanipulované zmobilizováním fanoušků přes facebookovou skupinu, přidělili Ortelu stejný počet hlasů jako v loňském ročníku.

Prezidentská debata. Na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni začne v pět hodin odpoledne debata kandidátů na prezidenta, tradičně bez Miloše Zemana, který již na začátku opětovné kandidatury odmítl účast v debatách. Zúčastní se jí Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Zástupci volební hry Prezident 21 zde představí naživo hlasovací systém Demokracie 21.

Papež a Su Ťij. Papež František v pondělí přicestoval do Barmy. Jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země. Po příletu do největšího města Rangúnu se papež setkal s mocným šéfem barmské armády, která je obviňována z brutálního tažení proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země. Před násilnostmi v barmském Arakanském státě uprchlo od konce srpna do sousedního Bangladéše na 620 tisíc Rohingů. Dnes se má setkat s barmskou vůdkyní, nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Rozhovory s lékaři. Od šesti hodin proběhne křest knihy redaktorky přílohy Pátek LN Marie Frajtové, která se jmenuje Na hranici života a smrti a obsahuje 25 rozhovorů s předními českými lékaři.

ČTK
  • 0Diskuse