Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš se jede předvést do Bruselu, Zeman bude řešit stavebnictví

Babišova vláda musí do měsíce požádat Sněmovnu o důvěru, většina stran ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babišova vláda musí do měsíce požádat Sněmovnu o důvěru, většina stran ale... | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Novopečený český premiér Andrej Babiš se hodlá předvést v Bruselu. Evropským lídrům hodlá sdělit, jak by podle něj měla Evropa čelit migraci. Hasiči odstraní z Vltavy zbytky zřícené pražské lávky.

Začíná dvoudenní summit EU a český premiér Andrej Babiš míří do Bruselu. Mezi tématy trvalá spolupráce v obranné oblasti, migrace, zahraniční dění, sociální otázky, vzdělávání a kultura. Babiš se před summitem společně s kolegy z dalších zemí visegrádské skupiny (Polsko, Maďarsko, Slovensko) a italským premiérem Paolem Gentilonim setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Poté bude Babiš jednat s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Česká vláda premiéra pověřila, aby na summitu Evropské unie odmítl kvóty pro rozdělování migrantů a vedl debatu o příčinách migrace. V rámci jednání o brexitu, kterým se summit bude také zabývat, chce Babiš jednat i separátně s Londýnem s cílem zachovat dobré bilaterální vztahy mezi Českem a Británií. „Já bych chtěl zdůraznit náš názor, že bychom měli přestat řešit otázku kvót a zaměřit se na příčiny migrace. Ta hlavní jsou organizované bandy pašeráků,“ řekl Babiš ve středu s tím, že chce o českém postoji přesvědčovat i ostatní evropské lídry. 

Na Pražském hradě se uskuteční Konference Setkání lídrů českého stavebnictví - pozváni jsou mimo jiných prezident Miloš Zeman, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministryně obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Do Troji dorazí konvoj s technikou hasičů, která bude vyprošťovat zřícenou lávku z Vltavy. O lávce bude dopoledne jednat pražské zastupitelstvo. Ve středu stejnou lávku uzavřel Nymburk s tím, že je možné, že stavba má konstrukční vadu.

Do českých kin přijde v plné síle osmý díl vesmírné ságy Star Wars, neboli Hvězdných válek, nazvaný Star Wars: Poslední z Jediů.  

V noci bude možné pozorovat meteorický roj Geminidy.

Odpoledne se na Hradčanech uskuteční vánoční koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš pro válečné veterány. Za účasti náměstkyně pro řízení sekce právní MO Aleny Netolické, náčelníka Generálního štábu AČR Josefa Bečváře a dalších představitelů resortu obrany.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...