28. června 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš se má sejít s Hamáčkem kvůli jmenování ministra kultury. Před 100 lety skončila první světová válka

Andrej Babiš a Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jan Hamáček. | foto: MAFRA

Premiér Andrej Babiš a místopředseda vlády Jan Hamáček dnes budou jednat o otálení prezidenta kolem jmenování nového ministra kultury. Začíná 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a před 100 lety skončila podpisem Versailleské mírové smlouvy první světová válka.

Premiér Andrej Babiš se dnes má sejít se svým koaličním partnerem, předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. ČSSD zvažuje, že při dalším otálení prezidenta se jmenováním nového ministra kultury požádá premiéra, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Premiér však ve čtvrtek řekl, že chce záležitost řešit jednáním, je to podle něj věc diskusí a výměny názorů. „Nevidím důvod podávat žalobu,“ uvedl. Do té doby, než se v dnes setká s Hamáčkem, se k věci nechce dál vyjadřovat.

Dnes uplyne sto let od oficiálního konce první světové války podpisem Versailleské mírové smlouvy.

V půl sedmé večer oficiálně začíná 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Herečka Julianne Mooreová převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Hosté začnou přijíždět po 16. hodině. Před 23. hodinou začne slavnostní zahajovací koncert pro veřejnost Českého národního symfonického orchestru s Beatles Night, den zakoční ohňostroj. Festival potrvá do 6. července.

Dnes se podle plánu v Praze setkají předsedové vlád zemí takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska před mimořádným zasedání Evropské rady, které se uskuteční 30. června v Bruselu.

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude jednat ve sporu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Grandi Stazioni o náhradu škody za neprodloužení nájmu hlavního nádraží v Praze.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata dopoledne ocení vojáky za záchranu života. Mezi oceňovanými bude příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje, který zachraňoval na jezu tonoucí děti a dospělé. Oceněni budou i vojáci a vojákyně 26. pluku velení, řízení a průzkumu, kteří zachránili řidiče civilního vozidla, jenž zkolaboval.

Na západě Evropy pokračuje vlna veder. Ve Španělsku a Francii se očekávají teploty nad 40 stupňů Celsia.

V Šanghaji se koná významný telekomunikační veletrh Světový mobilní kongres (MWC).

Odvolací soud v Paříži se má zabývat odvoláním historického vůdce organizace ETA Josého Antonia Urrutikoetxea proti odsouzení na osm let za účast na zločinném spolčení za účelem terorismu z roku 2017.

Účastníci manifestací za lepší ochranu ovzduší Pátky pro budoucnost dopoledne plánují vytvořit lidský řetěz kolem budovy německého parlamentu.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?