28. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babišovo ANO bude vyjednávat o vládě s ČSSD a komunisty. Demonstrace za Kuciaka

Jiří Zimola a Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola a Jan Hamáček. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý informoval prezidenta Miloše Zemana o tom, že sociální demokracie chce jednat o přímé účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Na dnešní schůzce s ANO chtějí sociální demokraté mluvit o programu, nikoliv o personálních otázkách, řekl Hamáček.


Hamáček se chce ptát Babiše i na Murína. Šéf sociální demokracie se chce ve středu předsedy ANO Andreje Babiše zároveň zeptat na nedávné kroky jeho kabinetu v demisi, jako bylo odvolání některých ředitelů nemocnic nebo tlak na ředitele Generální inspekci bezpečnostních sborů Michala Murína. „Tyto kroky ve mně důvěru nevzbuzují, protože je to vláda bez důvěry,“ řekl Hamáček a doplnil, že podle něj byla zmíněná rozhodnutí vlády navíc vágně odůvodněna.

Špičky hnutí ANO a ČSSD se sejdou k druhému jednání o případné nové vládě ve středu odpoledne. „Budeme se bavit hlavně o programu, to jsme také panu prezidentovi sdělili. A na závěr jsme pana prezidenta informovali, že forma, kterou sociální demokracie prosazuje a bude o ní nadále vyjednávat, bude forma přímé účasti sociální demokracie ve vládě,“ uvedl šéf strany. Zeman na nedávném sjezdu sociální demokraty od přímé účasti ve vládě zrazoval. Hamáček ale zopakoval, že k jednání o přímé účasti ve vládě dostalo nové vedení strany mandát právě na tomto stranickém sjezdu.

Podpoří komunisté vládu? Po odpoledním jednání s ČSSD se v podvečer špičky ANO sejdou v Poslanecké sněmovně k jednání o případné podpoře vládě také se zástupci KSČM.

Kdo po Bečvářovi? Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) bude prezidenta Miloše Zemana informovat o svém rozhodnutí ohledně jmenování šéfa generálního štábu. Současnému náčelníkovi Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě.

Brusel bude jednat o článku 50. Evropská komise prodiskutuje návrh textu dohody podle článku 50 unijní smlouvy mezi EU a Británií o jejím odchodu z unie. Tisková konference unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera je v Bruselu plánována po konci jednání kolegia komisařů.

Dokdy povládne Si Ťin-pching? V Pekingu pokračuje třídenní zasedání ÚV Komunistické strany Číny. Jednat má o personálních otázkách, mimo jiné o návrhu na zrušení omezující ústavní klauzule o maximálně dvou následných prezidentských mandátech.

Pochod za zastřeleného žurnalistu. V Bratislavě začne v 17:00 demonstrace a pochod za zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky