Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Běloruská nobelistka půjde k výslechu. Soud začne řešit úmrtí fanouška hokejového Havířova

Události

  5:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Světlana Alexijevičová na knižním veletrhu v běloruském Minsku v roce 2014. foto: Reuters

Česko s výjimkou jihu republiky zasáhne silný vítr. V Praze, většině Ústeckého a Středočeského kraje začíná platit výstraha před nebezpečím vzniku požárů.

V Haagu má skončit dvoudenní odvolací řízení v procesu s bývalým velitelem armády bosenských Srbů Ratkem Mladičem, odsouzeným před třemi lety na doživotí za zločiny včetně genocidy. Vynesení odvolacího rozsudku se předpokládá v roce 2021, přesný termín nicméně ještě stanoven nebyl.

Sledujeme vývoj v Bělorusku, kde opozice odmítá jako zfalšované vítězství Alexandra Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. Vyšetřovatelé si na 13:00 SELČ předvolali k výslechu spisovatelku Světlanu Alexijevičovou, nositelku Nobelovy ceny, která je členkou předsednictva opoziční koordinační rady.

V Berlíně se uskuteční neformální zasedání ministrů obrany členských zemí EU, přítomen bude i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Česko bude zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar. Hlavním tématem bude podpora partnerů a spolupráce v operační oblasti, především v souvislosti s výcvikovými misemi EU. Ministři projednají také další postup v iniciativě Strategický kompas a v neposlední řadě bude důležitým tématem bezpečnostní a obranná kultura v kontextu pandemie covid-19.

Vrchní soud v Praze projedná odvolání státního zástupce v korupční kauze bývalého ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného. Nepravomocný rozsudek zprostil všechny obžalované viny kvůli nedostatku důkazů.

Městský soud v Praze se zase zabývá obžalobou na Marcela Houfa, jemuž hrozí až 12 let vězení za vyhrožování řadou teroristických útoků telefonáty na policejní služebny a do nemocnic.

U Městského soudu v Praze také pokračuje hlavní líčení v případu rozdělování sportovních dotací. Mezi obžalovanými jsou bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta i obě zmíněné organizace.

Krajský soud Ostrava se začne zabývat případem úmrtí jednačtyřicetiletého hokejového fanouška havířovského hokejového klubu. Obžalován byl dvacetiletý člen bezpečnostní agentury. Muže napadl před zimním stadionem. Ten při útoku upadl a způsobil si zranění, jímž později podlehl v nemocnici.

Kvůli pravidelné údržbě a mytí bude v Praze od 23:00 do 05:00 uzavřen Brusnický a Dejvický tunel. Objížďka je vedena ulicemi: Patočkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských Hrdinů, U Výstaviště, Partyzánská, Trojský most.

V Lošanech na Kolínsku je na 11:00 naplánováno zasazení pamětního stromu na místě rodného domu Josefa Mašína. V 11:30 začne první ročník Mašínova memoriálu v orientačním běhu při příležitosti 124. výročí narození Josefa Mašína. Pořádá spolek Mašínův statek - památník tří odbojů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!