Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Fiala v Brně otevře Institut Paměti národa. V Súdánu skončí příměří

Hlavní město Súdánu Chartúm je po bojích mezi armádou a milicemi zahaleno do oblaků dýmu. foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Ministerstva a další instituce mohly do dneška podávat připomínky k vládnímu úspornému balíčku. Návrh dohodnutý lídry vládní koalice, nazývaný také konsolidační balíček, obsahuje změny v daních či dotacích. Vláda se bude návrhem zabývat zřejmě ve druhé polovině června.

V Brně slavnostně otevřou Institut Paměti národa s expozicí nazvanou Tichá hrdinství. Expozice vypráví dramatické příběhy z období druhé světové války a nejtvrdších komunistických represí v 50. letech minulého století. Slavnostního otevření se zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína na Českobudějovicku omezený provoz. Do 9. června budou v obou směrech auta jezdit jen jedním pruhem. Omezený je na dálnici provoz již od 22. května na Táborsku, na hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Tam potrvají opravy dva měsíce.

V Bratislavě začíná mezinárodní konference Globsec, jejímž tématem bude zejména válka na Ukrajině a její důsledky pro světovou bezpečnost či ekonomiku. Jde už o 18. ročník této konference, jíž se letos účastní desítka hlav států a vlád, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, řada ministrů a dalších hostů, včetně známého kritika ruské vlády Michaila Chodorkovského.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken zahajuje ve Švédsku návštěvu severských zemí, jejímž cílem je prohloubit bezpečnostní a hospodářskou spolupráci.

V Súdánu má ve 21.45 skončit týdenní příměří mezi armádou a milicemi RSF, které bylo dojednáno za zprostředkování USA a Saúdské Arábie. Rijád a Washington vyzvaly k jeho prodloužení.

Autoři: ,