Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Vláda projedná státní rozpočet na příští rok. Židé slaví svátek Roš hašana

Ilustrační foto foto: Profimedia.cz

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Výslechem svědků pokračuje hlavní líčení u pražského městského soudu v případu dotačního podvodu při projektu Čapí hnízdo. Obžalobě čelí bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.

V centru Prahy se uskuteční demonstrace proti Green Deal summitu, kterého se zúčastní místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Akci pořádá Hnutí PES, SPD Praha, Trikolora a další.

Na programu jednání vlády je návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2023, novela zákona o sdružování v politických stranách a hnutích či návrh o zvýšení příplatků k důchodu v roce 2023. Kompletní program najdete na www.vlada.cz.

Rada hlavního města Prahy projedná výběr firem pro stavbu záchranné stanice pro zvířata a opravu štoly na Petříně, záměr vybudování lávky pro zvířata na Barrandově, plán revitalizace dejvického kampusu nebo správu zámku Veleslavín a Aquacentra Šutka městskou firmou Trade Centre Praha.

Dvoudenní summit Prague Summit of Cities nabídne dialog mezi primátory hlavních měst zemí EU a Evropskou komisí. Promluví pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Kyjeva Vitalij Kličko, starosta Varšavy Rafal Trzaskowski a náměstkyně primátora Barcelony Laia Bonetová.

Na pražském náměstí Republiky začínají Svatováclavské slavnosti, které uctí památku patrona českých zemí svatého Václava. Akce nabídne středověká tržiště i vystoupení lidových souborů.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová vystoupí v Evropském parlamentu. V Bruselu se také setká předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová je na své druhé oficiální návštěvě Asie, během níž zavírá do japonského Tokia a jihokorejského Soulu.

Britskou královskou rodinu čeká poslední den smutku za zesnulou královnu Alžbětu II.

V Kazachstánu začíná společné vojenské cvičení zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Jejími členy jsou Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán. Manévry se konají v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině, a kdy panuje napětí mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Potrvají do 8. října.

Na Ukrajině pokračují referenda o připojení separatistických lidových republik Doněcké (DNR) a Luhanské (LNR) a částí Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku.

Židé po celém světě slaví Roš hašana, židovský nový rok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat