Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Británie sčítá hlasy po předčasných volbách. Začíná proces s mužem, který chtěl zastřelit Macrona

Britové volí v předčasných volbách. foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Sledujeme povolební dění ve Velké Británii. Volební místnosti se uzavřely ve čtvrtek ve 23:00 SEČ. Krátce poté byly zveřejněny první odhady výsledků. Čeká se vítězství Johnsonovy Konzervativní strany. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.

Na letišti Praha – Kbely je v 10:30 očekáván briefing ministra obrany Lubomíra Metnara po návratu z USA, kam letěl uzavřít dohodu o nákupu vojenských vrtulníků.

Celostátní konference KDU-ČSL by měla schválit termín mimořádného sjezdu strany, kde se zvolí nový předseda.

Od 07:30 je naplánována společná akce 13 ekologických organizací, mezi kterými je Greenpeace ČR, Limity jsme my, Klimatická koalice, Univerzity za klima nebo Centrum pro dopravu a energetiku. Bližší informace hnutí nezveřejnila. Sraz mají na pražské autobusové zastávce Chodovec.

Unijní lídři ve společnosti prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové a šéfa euroskupiny Maria Centena proberou reformu záchranného mechanismu eurozóny či přípravu bankovní unie.

Maurice Robinson ze Severního Irska, který řídil kamion, v němž bylo v Británii na konci října nalezeno 39 těl vietnamských migrantů a který se přiznal k podílu na pašování lidí, znovu předstoupí před londýnský soud. K podílu na zabití Vietnamců, z čehož je rovněž obviněn, se ještě před soudem nevyjádřil. U soudu stane také další obviněný v případu Christopher Kennedy.

V Paříži začne proces s ultranacionalistou, který v roce 2017 plánoval zastřelit prezidenta Emmanuela Macrona.

V plánu je první slyšení u zvláštního soudu OSN pro Libanon, který soudí jednoho z radikálů obviněných z vraždy libanonského expremiéra Rafíka Harírího v roce 2005.

V Itálii se uskuteční stávka zaměstnanců italských aerolinek Alitalia, kteří se obávají o budoucnost ztrátové letecké společnosti. Bude zrušen i jeden let (AZ512) z Říma do Prahy a zpět (AZ513).

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se připojí ke studentskému protestu v rámci kampaně Fridays for Future, jehož cílem je poukázat na nečinnost italské vlády v otázkách ochrany životního prostředí.

Největší české lyžařské středisko Špindlerův Mlýn zahájí lyžařskou sezonu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat