15. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Jaký bude brexit? Britští poslanci se vyjádří k dohodě vyjednané Mayovou

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Britští poslanci dnes rozhodnou, zda se země vydá cestou, kterou naznačila premiérka Theresa Mayová brexitovou dohodou s ostatními členskými státy EU. Ve státním zemědělském intevenčním fondu probíhá audit Evropské komise kvůli podezření ze střetu zájmů při čerpání evropských dotací Agrofertem. A u soudu se bude projednávat druhá větev korupční kauzy Davida Ratha.

Jaký bude brexit? V půl deváté (SEČ) bude britská dolní sněmovna hlasovat o brexitové dohodě, předtím ji čeká rozprava poslanců. Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí znovu vyzývala poslance, aby při hlasování dohodu, kterou sjednala, podpořili. Jinak podle ní hrozí odchod země z Evropské unie bez dohody, ale i „mnohem větší nebezpečí, že neodejdeme vůbec“.

Audit kvůli dotacím. Na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v pondělí dorazili auditoři Evropské komise kvůli podezření ze střetu zájmů při čerpání evropských dotací Agrofertem. Audit by měl trvat do pátku, výsledky se pak očekávají v řádu měsíců.

Zkompletuje se dozorčí rada? Dozorčí rada Českých drah bude v úterý jednat o doplnění dvou míst v představenstvu firmy. LN na začátku roku informovaly, že mezi kandidáty jsou bývalý šéf polské těžební firmy PG Silesia Michal Heřman a Michal Vereš ze Železniční společnosti Slovensko.

Druhá větev kauzy Rath. Krajský soud v Praze dnes ráno bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Obžalováno je devět lidí a osm společností.

Halíkova mše za Palacha. Katolický kněz Tomáš Halík bude dnes večer sloužit v Kostele Nejsvětějšího Salvátora mši se vzpomínkou na Jana Palacha, který se upálil na protest proti sovětské okupaci 16. ledna 1969.

Kdy skončí v Německu uhlí? Německá kancléřka Angela Merkelová bude večer se členy takzvané uhelné komise jednat o tom, kdy se v Německu přestane využívat energie z uhlí.

Babiš v Singapuru. Premiér Andrej Babiš dnes v Singapuru mimo jiné zahájí česko-singapurské podnikatelské fórum a sejde se s ministrem financí Heng Swee Keatem. Po konci programu se přesune do Thajska.

Všude samý sníh. I dnes budeme sledovat sněhovou kalamitu nejen v Česku, ale také v německých, švýcarských a rakouských Alpách.

Setkání v turbulentní době. Představitel amerického námořnictva, admirál John Richardson dnes navštíví Čínu. Stane se tak v době vzrůstajícího napětí mezi oběma zeměmi ve sporném Jihočínském moři.

Macronova celonárodní debata. Začíná „velká celonárodní debata“, kterou inicioval prezident Emmanuel Macron v reakci na demonstrace hnutí takzvaných žlutých vest. Má trvat do 15. března.

Nasťa Rybka u soudu. V Thajsku začíná proces s běloruskou prostitutkou Anastasijí Vašukevičovou, která v Thajsku čelí obvinění z organizování kurzů sexuálního tréninku bez úředního povolení. Služby prostitutky známé pod jménem Nasťa Rybka údajně v minulosti využíval bývalý ruský vicepremiér Sergej Prichoďko a miliardář Oleg Děripaska. Poté, co uvedla, že má informace o ovlivnění amerických voleb Ruskem, se ji pokoušela kontaktovat FBI.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz