9. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Bude týden před volbami parlamentní schůze k lithiu? A začalo Forum 2000

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Monacký kníže Albert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monacký kníže Albert. | foto: Wikipedia.org

PRAHA O případné těžbě lithia v České republice a jejích podmínkách se bude krátce před volbami zřejmě debatovat v obou parlamentních komorách. Zatímco KSČM chce do dnešního dne sbírat podpisy, aby mohla svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, ODS chce tento bod zařadit na schůzi Senátu, která se uskuteční ve středu.

Zmatky kolem Lithia. V nedělní Partii televize Prima o úmyslu ODS hovořil předseda této strany Petr Fiala. Jeho oponent v debatě a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že je dobré vysvětlit, o co v kauze jde. Předseda ANO Andrej Babiš už dřív uvedl, že by svolání sněmovní schůze podpořil.

Už v minulých dnech se zejména představitelé vládních stran ANO a ČSSD střetli kvůli memorandu o porozumění o těžbě lithia na Cínovci, které v pondělí podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Předseda ANO Babiš memorandum označil za krádež za bílého dne, podle představitelů ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO. Brabec s tím nesouhlasí.

Forum 2000 i s monackým knížetem. Slavnostním ceremoniálem v neděli večer začalo v Praze v zaplněném staroměstském kostele svaté Anny letošní Forum 2000. Jeho 21. ročník, kterého se účastní víc než sto delegátů z různých zemí, nese podtitul Jak posílit demokracii v nejisté době. Delegáti se budou po tři dny zabývat děním ve světě a jeho důsledky na demokratické vládnutí. Fóra se má zúčastnit například monacký kníže Albert II. nebo bývalý rakouský prezident Heinz Fischer.

Úvodní proslovy se nesly v duchu vzpomínky na zesnulého čínského disidenta Liou Siao-poa, který zemřel letos v červenci. Od roku 2009 si odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. Teprve krátce před smrtí byl propuštěn z vězení.

Havlova cena v Radě Evropy. Ve Štrasburku na úvod pětidenního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy bude slavnostně udělena letošní Cena Václava Havla za lidská práva. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jako předseda Výboru ministrů RE představí zprávu o činnosti organizace.

Jak je na tom justice? Na ČT24 proběhne od 20.00 debata kandidátů před parlamentními volbami na téma spravedlnost a stav justice. Zúčastnit se mají odborní lídrové nejsilnějších stran.

  • 1Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.