28. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Bývalá Zemanova strana volí předsedu a svět čeká na ruskou reakci kvůli vyhoštění špionů

Jan Veleba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veleba | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Měli pomoci Milošovi Zemanovi zpátky do politiky, jsou v ní prezidentovi nejbližší muži. Strana práv občanů (dříve Strana práv občanů Zemanovci) se nikdy nedostala do sněmovny, přesto se stále pokouší tam dostat. Dnes bude volit nového předsedu, ten současný totiž odchází z politiky.

Kdo SPO povede? Senátor Jan Veleba nebude na podzim obhajovat místo v horní komoře Parlamentu. Na konci března také odstoupí z čela SPO, řekl. Věnovat by se chtěl například publikační činnosti v oblasti zemědělství.

Kdo nakonec stranu povede? Zatím se mluví o třech kandidátech - šéf její liberecké organizace Jaroslav Masopust, jehož si údajně přeje Zeman, pražský šéf SPO Jaroslav Dvořák a místopředseda strany Marian Keremidský.

Na sjezdu svůj projev přednese v 17:00 prezident Zeman.

Soud, který se týká i Krejčíře. Odvolací soud v Praze rozhodne v kauze přípravy vraždy celníka a pokusu o vytunelování Čepra. Mezi obžalovanými je uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který si má odpykat 15 let vězení, a čtyři údajní členové jeho gangu.

Kauza otravy Sergeje Skripala. Svět čeká na případnou ruskou reakci na rozhodnutí řady zemí EU, USA či dalších států vypovědět ruské diplomaty kvůli otravě agenta ruské vojenské rozvědky ve službách britské tajné služby, ze které Londýn obviňuje Moskvu.

Pieta za oběti tragického požáru. Dnem státního smutku si Rusku připomíná tragickou smrt 64 lidí, kteří se stali oběťmi požáru v obchodním centru sibiřského Kemerova. Ve městě zřejmě opět dojde k protestům.

Neklid kolem Katalánska. Katalánský parlament má jednat o několika rezolucích k politické situaci v této autonomní oblasti. Ve skotském Edinburghu má před soudce předstoupit katalánská exministryně Clara Ponsatíová, na niž Španělsko vydalo minulý týden eurozatykač kvůli obvinění ze vzpoury a zpronevěry za snahy o nezávislost Katalánska. Soudce může na Ponsatíovou uvalit vazbu, což se ale neočekává, neboť politička spolupracuje s místními úřady.

Zazpívá slavná folková zpěvačka. Od 20:00 v pražském Kongresovém centru proběhne koncert americké písničkářky - legendární Joan Baezové.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz