Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý pražský imán stane před soudem, Španělé nasadí roušky a padnou tresty v kauze lihové mafie

Bývalý imám se k pomoci bratrovi a jeho ženě i k posílání peněz do Sýrie u hlavního líčení přiznal. Nepovažuje to však za trestné, protože neuznává syrskou vládu a organizaci nevnímá jako teroristickou. foto:  Dan Materna, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

VIDEO: Unikátní pohled na vyhynulého tasmánského tygra. Austrálie zveřejnila záběry posledního známého exempláře

Ráno v 8:30 vystoupí premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch u příležitosti  představení projektu Porodnictví 21. století s plánovanou výstavbou moderního centra porodní asistence a nové neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti v rodinném prostředí.

Ve čtvrtek také padne další rozsudek v kauze lihové mafie. Tentokrát jde o Pavla a Petra Hemžských, kteří měli podle žalobce odebírat od Radka Březiny nelegální líh do své likérky v Hlubočkách u Olomouce. Konkrétně šlo o 346 000 tisíc litrů nezdaněné tekutiny a škoda spáchaná na daních měla činit 88 milionů korun.

Odvolací pražský vrchní soud se bude zabývat případem bývalého pražského imána Samera Shehadeha. Ten čelí obvinění z účasti na teroristické skupině a financování terorismu. Nepravomocné tresty již padly. Imán si v únoru od soudu odnesl desetiletý trest vězení, trestní senát uložil také jedenáct let jeho bratrovi Omarovi a Fátimě Hudkové udělil šest.

Pražští zastupitelé se sejdou k jednání o developerských projektech. S tím souvisí vznik nové městské firmy Pražská developerská společnost. Ta by se výhledově měla zabývat výstavbou bytových domů na volných městských pozemcích. Na pořadu dne bude i podpora kultury či dotace pro Čakovice na rekonstrukci bývalé vlečky. V neposlední řadě dojde i na problematiku covid-19.

Slovákům od čtvrtka odpadá povinnost otestovat se na koronavirus po návratu z osmi vybraných států včetně České republiky, aby posléze nemuseli do karantény. Jedinou podmínkou je, že nesmí vycestovat na delší dobu než 24 hodin. 

Španělům naopak povinnosti přibudou. Na některých místech - jako jsou rušné ulice nebo uzavřené prostory -si budou muset nasadit na nos a ústa roušku.  

V Číně proběhne zasedání lidového politického poradního shromáždění, aby na něj posléze navázala schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců, kteří v zemi plní úlohu za zákonodárného sboru. Půjde o odložená jednání z března. 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat