10. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Čapkův památník bude mít nového šéfa, soud by mohl zveřejnit verdikt nad katalánskými lídry

Strž u Dobříše, která slouží jako památník Karla Čapka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strž u Dobříše, která slouží jako památník Karla Čapka. | foto: Reprofoto/Wikipedia: Památník Karla Čapka

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Středočeští radní by měli jmenovat nového ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Kdo jím bude, zatím není známo. Výběrového řízení se zúčastnili čtyři lidé. Komise doporučila radě uchazeče, jehož koncepce rozvoje památníku získala největší bodové ohodnocení. Jmenování předchozí ředitelky Alice Seidlové, která je snachou krajského radního pro školství, pobouřilo kulturní spolky. Seidlová po vlně kritiky oznámila rezignaci.

Španělský nejvyšší soud by mohl zveřejnit verdikt nad členy bývalého vedení Katalánska, kteří jsou obžalování kvůli referendu o nezávislosti z roku 2017. Média spekulují, že verdikt padne dnes, v pátek nebo nejpozději v pondělí. V autonomním regionu na severovýchodě Španělska se proto očekávají velké protesty a katalánské odbory již ohlásily v regionu na 18. října stávku.

Sledujeme vývoj turecké ofenzivy na severu Sýrie, která začala ve středu a která je namířená proti kurdským milicím YPG. Ankara tvrdí, že chce vytlačit kurdské oddíly a vytvořit bezpečnostní zónu umožňující návrat syrských uprchlíků.

Městský soud v Praze projedná odvolání ve sporu právníka Davida Mlíčka, který žádá po státu za své trestní stíhání v kauze Promopro odškodné ve výši 4,7 milionu. Nepravomocný rozsudek mu přiznal celkem 200 000 korun.

Stejný soud se bude také zabývat žalobou bývalého náměstka z ministerstva zemědělství Jiřího Jirsy, který byl odvolán ze své funkce. Ta loni zanikla po rozhodnutí menšinové vlády premiéra Andreje Babiše sloučením dvou sekcí.

Pražský městský soud rovněž vynese rozsudek ve druhé korupční kauze bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011.

Na náměstí Republiky v Praze se od 16:30 uskuteční demonstrace hnutí Extinction Rebellion pojmenovaná Ledy tají - a jde nám o krk.

Kubánský parlament volí prezidenta. Na post hlavy státu, obnovené po nedávné ústavní reformě, je navržený nynější kubánský vůdce Miguel Díaz-Canel.

Parlament v Rumunsku má z iniciativy opozice hlasovat o vyjádření nedůvěry vládě. Předložení návrhu podpořila většina poslanců.

V 19:00 začne na Smetanově nábřeží v Praze slavnostní zahájení sedmého ročníku festivalu světla Signal. Potrvá do 13. října.

Začíná demolice rozhledny Žaltman na vrcholu Jestřebích hor na Trutnovsku. Kovová rozhledna byla vztyčena v roce 1967. V budoucnu by na stejném místě měla vyrůst nová.

Lidovky.cz
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...