11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

České basketbalisty čeká boj o největší úspěch historie, Zeman pokračuje v návštěvě Srbska

Tomáš Satoranský a jeho vítězná radost s fanoušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Satoranský a jeho vítězná radost s fanoušky. | foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Ve čtvrtfinále mistrovství světa v Číně budou čeští basketbalisté proti Austrálii bojovat o největší úspěch v dějinách. Při první účasti samostatného Česka mohou překonat výsledek z roku 1970, kdy Československo skončilo šesté. Duel začne v 15:00 SELČ a přímým přenosem jej vysílá program ČT Sport.

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve státní návštěvě Srbska. Dopoledne se při oficiálním přijetí sejde s prezidentem Aleksandarem Vučičem, po zhruba půlhodinovém rozhovoru bude následovat jednání národních delegací, při kterém Zemana za českou stranu doprovodí například ministři vnitra Jan Hamáček, obrany Lubomír Metnar, průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dopravy Vladimír Kremlík. Odpoledne se Miloš Zeman setká se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou.

Sněmovna bude schvalovat lesní novelu, která by měla urychlit boj s kůrovcovou kalamitou. Ve finále jsou i dvě drážní předlohy. Vládní zavádí systém jednotných jízdenek na železnici, poslanecká umožní provoz vlaků metra bez strojvůdců.

Krajský soud v Praze bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

Skotský odvolací soud rozhodne o žádosti sedmi desítek zákonodárců, kteří se domáhají, aby premiér Boris Johnson nemohl přerušit zasedání britského parlamentu.

V 11:00 bude slavnostně zahájena ražbželezničního tunelu Mezno na Benešovsku. Akce se zúčastní mimo jiné náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb.

Na Břeclavsku se uskuteční dopravně bezpečnostní akce českých a slovenských policistů zaměřená především na řidiče nákladních automobilů. Společné hlídky policistů obou sousedních států se budou věnovat především technickému stavu vozidel a dodržování tzv. sociálních předpisů.

Ministra zahraničí Tomáše Petříčka čeká ve 14:30 jednání a pracovní oběd s generálním tajemníkem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Thomasem Gremingerem a úřadujícím předsedou OBSE, ministrem zahraničních věcí Slovenska Miroslavem Lajčákem.

Odvolací soud projedná případ matky z Teplic, která podle obžaloby zavraždila novorozené dítě. Nepravomocný verdikt jí uložil 15 let vězení.

Ve Švandově divadle na pražském Smíchově bude den otevřených dveří. Prohlídky začínají v každou celou hodinu. Od 09:00 do 11:00 budou prohlídky vyhrazené školám a od 15:00 do 18:00 se divadlo a jeho zázemí otevře veřejnosti. V 19:30 odstartuje vernisáž nové výtvarné zdi, kterou vytvoří herec Jacob Erftemeijer.

Lidovky.cz

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.