Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Česko má informovat EK o kontrole střetu zájmů, Biden hostí summit o covidu

Americký prezident Joe Biden hodnotí v Bílém domě evakuaci z Afghánistánu. (31. srpna 2021) foto: Reuters

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Do dneška má Česko informovat Evropskou komisi o tom, jak zlepšilo kontrolu střetu zájmů při rozdělování evropských dotací. Komise v srpnu varovala, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit dotace.

Americký prezident Joe Biden hostí na okraj zasedání Valného shromáždění OSN virtuální summit o covidu-19. Jeho účastníky chce vyzvat ke společnému postupu při boji s koronavirem a k lepší přípravě na případné budoucí pandemie.

Prezident Miloš Zeman má v plánu setkání ve 13:00 s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), ve 14:00 s předsedou ODS Petrem Fialou a v 15:00 s předsedou SPD Tomiem Okamurou.

Předseda vlády Andrej Babiš navštíví maďarsko-srbské hranice, kde si prohlédne technické a personální zabezpečení hraničního prostoru.

Na Univerzitě Karlově končí lhůta pro podávání návrhů na kandidáta na nového rektora školy.

Úřady monitorují situaci na španělském ostrově La Palma, kde se po nedělní erupci sopky k pobřeží pohybuje několik proudů žhavé lávy.

U Krajského soudu Ostrava pokračuje spor o pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD (nyní Správa pohledávek OKD) přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank. V roce 2019 soud rozhodl, že pohledávky jsou platné, Vrchní soud ale po odvolání insolvenčního správce rozsudek zrušil a vrátil krajskému soudu. Soud by dnes měl vyhlásit rozhodnutí.

V Paříži začne třídenní jednání soudu o stanovení výše trestu pro venezuelského teroristu Iliche Ramíreze Sáncheze, známého též jako Carlos či Šakal, kvůli atentátu z roku 1974, při němž zemřeli dva lidí a tři desítky lidí utrpěli zranění; za jiné činy už byl Carlos, který je ve francouzském vězení, odsouzen dvakrát na doživotí.

Polský ústavní soud má pokračovat v posuzování, zda polská ústava má mít přednost před právem Evropské unie. Rozhodování bylo od dubna opakovaně odročováno, naposledy 31. srpna. Případný klíčový nález o přednosti polského práva před unijním by mohl narušit systém společného práva v EU a představovat krok k odchodu Polska z EU, upozorňují média.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat