Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Česko přebírá předsednictví EU, vláda bude v Litomyšli zasedat s Evropskou komisí

Vláda projednává jak konkrétně domácnostem pomůže s vysokými cenami energií. Na snímku Petr Fiala. (22. června 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Česká republika na půl roku přebírá předsednictví v Evropské unii. Zahájí ho společné zasedání české vlády a Evropské komise v čele s její šéfkou Ursulou von der Leyenovou na zámku v Litomyšli.

Ještě před jednáním vlády a EK premiér Petr Fiala (ODS) uvede do úřadu nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN).

Guvernérem České národní banky se stává Aleš Michl, který ve funkci nahradí Jiřího Rusnoka. Funkcí se ujmou i nová viceguvernérka Eva Zamrazilová a noví členové bankovní rady Jan Frait a Karina Kubelková.

Do funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nastupuje dosavadní náměstek Lukáš Kintr.

Funkce se také oficiálně ujme nový náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Eurostat zveřejní rychlý odhad červnového vývoje inflace v eurozóně. Ekonomové očekávají, že z rekordní květnové hodnoty 8,1 procenta inflace pokračovala v růstu a vystoupila minimálně na 8,3 procenta.

Vyjde také předběžná zpráva o vývoji inflace v Polsku za červen. Ekonomové očekávají, že z květnové hodnoty 13,9 procenta inflace vystoupí zhruba na 16 procent.

Má vstoupit v platnost zákon o uzavírání sňatků osob stejného pohlaví, který si Švýcaři schválili v referendu v září 2021.

Bývalý bezpečnostní důstojník John Lee, který řídil potlačení prodemokratických protestů v roce 2019, se ujme funkce správce Hongkongu. Akce se osobně zúčastní i čínský prezident Si Ťin-pching.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat