9. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko si s předstihem připomene válečné veterány, Němci tragédii Křišťálové noci

Váleční veteráni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Váleční veteráni | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na tento víkend připadá významné výročí - 100 let od konce první světové války. Část oslav spojených s tímto výročím proběhne už dnes - a to jak v Česku, tak v západní Evropě.

Den válečných veteránů o dva dny dříve. Česko si dnes s předstihem připomene válečné veterány. Den válečných veteránů, který slaví 11. listopadu, tentokrát připadá na neděli. Na páteční akci, kterou pořádá Praha 2, se dnes představí armáda. Návštěvníci zhlédnou statické ukázky současné techniky a výzbroje vojáků. Oficiální program bude zahájen ve 14.00 za účasti starostky Prahy 2 Jany Černochové a ministra obrany Lubomíra Metnara. V kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech se bude už od 10. hodiny dopolední konat ekumenická bohoslužba, na níž bude přítomný náčelník generálního štábu Aleš Opata či zástupci Ekumenické rady církví a České biskupské konference. Pietní akt k uctění válečných veteránů a stoletému výročí ukončení první světové války, jež připadá na neděli, se pak bude konat u pamětní desky Rudolfa Medka v Praze 7. Akce k tomuto dni budou probíhat i v českých regionech.

Setkání na Sommě. Konec první světové války si dnes budou připomínat i evropští státníci. Francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová se sejdou na bývalém bojišti jedné z rozhodujících bitev války na Sommě.

80 let od Křišťálové noci. V Německu si budou připomínat jinou národní tragédii, za účasti kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera vzpomenou Křišťálovou noc, protižidovský pogrom, na němž se před 80 lety v noci z 8. na 9. listopadu podílely paramilitární jednotky SA. Zemřely desítky Židů a další desítky tisíc z nich byly zatčeny a internovány v koncentračních táborech.

Zástupci Talibanu v Moskvě? Rusko dnes v Moskvě hostí mezinárodní konferenci, která se má pokusit zprostředkovat mírové rozhovory afghánské vlády s Talibanem. Účast přislíbily obě strany.

18 000 metrů na Hradčanech. Obvodní soud pro Prahu 1 se od dnešního rána bude zabývat žalobou rodiny Holečkových, kteří se po státu domáhají vydání zhruba 18 000 metrů čtverečních na Hradčanech a dalších pozemků v Krkonoších. Požadují je jako náhradu za pozemky zabrané bývalým režimem.

Drogy za 70 milionů. Krajský soud v Ostravě se bude zabývat případem desetičlenné mezinárodní organizované skupiny výrobců a distributorů drog. Celkem vyrobili narkotika - pervitin a marihuanu - v hodnotě přesahující 70 milionů korun.

Stopující robot. Pelhřimovské Muzeum rekordů dnes zařadí mezi své exponáty humanoidního robota Matyldu, který docestoval do Pelhřimova stopem z Jablonce nad Nisou. Během cesty zahájené 31. října urazil 1718 kilometrů.

Výlov Bezruče. Dnes začíná třídenní výlov rybníka Bezruč, největšího rybníka v Moravskoslezském kraji.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz