21. srpna 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko uctí oběti srpnové okupace z roku 1968. Vláda projedná medaile za hrdinství

Okupace ČSSR v roce 1968 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okupace ČSSR v roce 1968 | foto: Spolková zpravodajská služba a pražské jaro 1968. BND a ÚZSI

Česko si připomene 49. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. V Praze i jinde v republice proběhne řadu akcí, které jsou spojeny s protestem proti komunismu.

- V pondělí se koná celá řada akcí k uctění 49. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Platforma Bez komunistů.cz připomene okupaci u pomníku svatého Václava. V 11:45 zde zazní jména lidí, kteří zemřeli při okupaci 1968 a při jejím výročí v srpnu 1969. Řetězová hladovka protestující proti komunistům bude v následujících dnech připomínat tyto oběti. Zúčastní se jí známé osobnosti a potomci zabitých 21. srpna. V poledne na Václavském náměstí proběhne hudební happening. Pietní akt se uskuteční také u Českého rozhlasu.

- Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit postup správců daně při správě daně z příjmů fyzických osob a také efektivnost, účelnost a hospodárnost správy této daně v souvislosti s legislativními změnami. Kontrolovanými institucemi byly ministerstvo financí, Generální finanční ředitelství a vybrané finanční úřady.

- Uskuteční se první schůze vlády po vládních prázdninách. Schůzi vlády bude předcházet jednání výboru pro Evropskou unii. Na programu schůze bude mimo jiné změna nařízení vlády o minimální mzdě, koncepce rodinné politiky, zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství a potravinářství z Ukrajiny, návrh řešení zabezpečení letecké záchranné služby po roce 2020 nebo návrh na udělení medaile Za hrdinství. Prezident Miloš Zeman již naznačil, že chce vyznamenat hasiče Jana Odermatta, který zahynul po požáru lakovny v obci Zvole u Prahy.

- Budeme sledovat situaci v Jihočeském kraji, kde po sobotní bouřce stále zůstávají domácnosti bez elektřiny. Šumavský národní park bude kvůli popadaným stromům žádat o vydání zákazu vstupu do některých částí lesa.

- V poledne má na dobu čtyř let umlknout slavný zvon Big Ben na věži britského parlamentu. Kvůli generální opravě se bude ozývat jen výjimečně.


- Ve Finsku pokračuje vyšetřování teroristického útoku v Turku, kde útočník v pátek ubodal dva lidi a další zranil.

- V oblasti Korejského poloostrova začíná společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA, kterého se zúčastní tisíce vojáků. Tyto manévry každoročně vyvolávají hněv KLDR, která je považuje za provokaci. Cvičení potrvá do 31. srpna.

- V Severní Americe bude viditelné úplné zatmění Slunce. Pro Američany to bude první úplné zatmění Slunce od roku 1918.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz