21. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko vzpomene na události z roku 1969, Johnson bude jednat s Merkelovou o brexitu

Momentka z okupace ČSR v roce 1968. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z okupace ČSR v roce 1968. | foto: ARCHIV VHÚ

PRAHA RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

V 18:00 začíná na Václavském náměstí v Praze pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Milion chvilek pro demokracii vzpomene 50. výročí potlačení občanských protestů při prvním výročí sovětské okupace i současnou informační válku. Průvod půjde ulicí Politických vězňů přes Staroměstské náměstí a Karlův most.

Vzpomínková akce k připomenutí památky obětí bude uspořádána rovněž v budově Českého rozhlasu v 11.00. Události se zúčastní čelní představitelé státu, zástupci rádia a pamětníci srpnových událostí. Český rozhlas při této příležitosti zároveň v budově v Římské ulici 13 zpřístupní virtuální instalaci s názvem Návrat ‚68‘ která kombinuje moderní technologie k distribuci prostorového obsahu s možnostmi imerzní žurnalistiky.

Jednání Rady České televize. Na programu je, mimo jiné, informace o činnosti ČT v mezinárodních institucích a projektech a zpráva o programu ČT Sport za 1. pololetí.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová by měla jednat s premiérem Andrejem Babišem o možném odškodnění části poškozených klientů H-Systemu.

Finský prezident Sauli Niinistö bude v Helsinkách jednat s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Berlíně setká s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. A britský premiér Boris Johnson se sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Budou spolu jednat před nadcházející schůzkou skupiny zemí G7 mluvit o brexitu, bezpečnosti, obchodu.

Vzpomínka na oběti okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy proběhne i v Bratislavě na Šafárikově náměstí od 10.00.

Američtí astronauti Nick Hague a Andrew Morgan při plánované šest a půl hodiny trvající pracovní směně vně Mezinárodní vesmírné stanice budou instalovat přistávací adapter IDA-3 na modulu Harmony. IDA-3 poskytne druhý port pro budoucí přistávání nových lodí CST-100 Starliner firmy Boeing a Crew Dragon společnosti SpaceX.