Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Český premiér se sejde s šéfem Huawei a Němci se dozví, kdy skončí s uhlím

Summit NATO v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit NATO v Bruselu. | foto: Reuters

PRAHA Končí forum v Davosu a v jeho závěru se premiér Andrej Babiš setká s jedním nejvyšších manažerů firmy Huawei, která čelí podezření ze špionáže. Jednat spolu budou zástupci zemí NATO a Ruska. Krajský soud vynese rozsudek v kauze bývalého náměstka královéhradeckého primátora Josefa Malíře. Politický vězeň Jakub Čermín bude mít od pátku v Praze pamětní desku.

V pátek bude jednat Rada NATO-Rusko. Zástupci zúčastněných zemí se sejdou poměrně po krátké době, naposledy jednali v říjnu loňského roku. Tehdy při rozhovorech nejvíc rezonovala zpráva o ruských raketách Novator. Podle NATO Moskva porušuje dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Pravidelnými tématy bývá situace na Ukrajině, v Afghánistánu a v Sýrii.

Krajský soud vynese rozsudek v kauze bývalého náměstka královéhradeckého primátora Josefa Malíře. Zodpovídá se ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Případ se táhne od roku 2011, kdy opoziční zastupitelé podali trestní oznámení kvůli koupi parkovacího domu Kollárova. Dohodu se společností Eube z roku 2007 podle nich neschválilo zastupitelstvo ani rada města.

Končí Světové ekonomické fórum v Davosu. Jednání se zúčastní i český premiér Andrej Babiš. Ten se setká s jedním z nejvyšších šéfů firmy Huawei, která je podezřelá ze špionáže. Premiér ve středu řekl, že problematikou technologií čínské firmy by se měla zabývat Evropská rada. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Konec uhlí v Německu? V pátek by měla ukončit práci takzvaná „uhelná komise“. Ta má stanovit datum pro zákaz využívání energie z uhlí. Podle informací, které se zatím dosud dostaly do médií závěrečná zpráva se zabývá především tím, jak ochránit odběratele před skokovým nárůstem ce energií a také kompenzacemi pro provozovatele uhelných elektráren.

Jakub Čermín bude mít od pátku v Praze pamětní desku. Dlouholetý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu(ČSBS) strávil tři roky v koncentračním táboře a pět let byl vězněn v komunistickém žaláři. Hlavní projev během aktu pronese katolický kněz Petr Piťha. Odhalení desky by se oproti tomu neměl zúčastnit nikdo ze současného vedení Českého ČSBS.

V projednávání kauzy jízdenek pokračuje Městský soud pro Prahu 1. Podle obžaloby přišel dopravní podnik trestnou činností nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC FRÉZY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč