Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Chorvatsko si v obchodech nasadí roušky, v Lausanne padne verdikt nad Manchesterem City

Rybářské loďky v městečku Jezera na chorvatském ostrově Murter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybářské loďky v městečku Jezera na chorvatském ostrově Murter. | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Praha RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Začínají platit nové úpravy v „cestovatelském semaforu“. Po návratu z Černé Hory a Srbska musejí Češi absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Občané obou zemí mohou do České republiky přicestovat jen z vyjmenovaných důvodů, například kvůli práci, studiu či rodině, a prokázat se negativním testem.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly hospodárnosti a účelnosti vynakládání peněz na elektronizaci veřejné správy zejména v souvislosti se zavedením elektronické identifikace.

Ve 14:00 začíná schůze vlády. Ministři se budou zabývat například novelou zákona o vysokých školách, o regulaci reklamy a o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Řešit budou také předsednictví České republiky ve Visegrádské skupině v letech 2019 – 2020.

V 16:00 proběhne v Praze u vstupu do pasáže Černá růže zahájení výstavy K2 vlastní cestou při příležitosti uvedení do kin stejnojmenného filmu režisérky Jany Počtové o cestě horolezkyně Kláry Kolouchové. Zúčastní se obě jmenované ženy.

V Bruselu se uskuteční jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Debatovat budou mimo jiné o reakci EU na čínský bezpečnostní zákon pro Hongkong či o vztazích s Tureckem nebo Venezuelou.

Řada zemí upraví preventivní opatření kvůli pandemii koronaviru. Ve Walesu se otevřou zahrádky restaurací, barů a kaváren. Finsko se otevře turistům z 12 evropských zemí považovaných z epidemiologického hlediska za bezpečné. Česká republika mezi nimi není. V Moskvě končí povinné nošení obličejových roušek na ulici. V osmi čtvrtích Bogoty naopak začne platit přísná karanténa. V Hongkongu kvůli růstu počtu nových případů zavřou školy.

K některým opatřením se kvůli nárůstu počtu osob nakažených covidem vrací Chorvatsko. Od dnešního dne budou v zemi povinné roušky v obchodech - jak pro zaměstnance, tak pro zákazníky. Roušky budou nutné i pro obsluhující personál v pohostinských zařízeních.

Kosovský prezident Hashim Thaçi má na prokuratuře zvláštního tribunálu v Haagu vypovídat v souvislosti se svým obžalováním z válečných zločinů během konfliktu v Kosovu koncem 90. let.

Sportovní arbitrážní soud (CAS) ve švýcarském Lausanne zveřejní rozhodnutí ve věci odvolání fotbalového klubu Manchester City proti dvouletému zákazu startů v evropských pohárech kvůli porušení pravidel finanční fair play.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...